Autorky mají za to, že řeč předsedy Sudetoněmeckého landsmanšaftu Bernda Posselta od adventního věnce byla zneužitím vánočního času „k již tradičnímu přepisování minulosti“.
Hned v úvodu řeči Posselt použije pojem „sudetoněmecká etnická skupina“. Na to Bobošíková s Lipovskou ovšem podotýkají, že sudetští Němci nejsou žádnou etnickou skupinou, a to jak podle české, tak i mezinárodní odborné literatury. „Odborná literatura rozlišuje etnickou skupinu Češi a etnickou skupinu Němci,“ vzkazují Posseltovi.
Proč něco takového Posselt tvrdí, vysvětlují tím, že se možná snaží domoci se požadavků Sudetoněmeckého landsmanšaftu prostřednictvím Listiny základních práv Evropské unie, a tím zvláštního zacházení v mezinárodním poli.
Vadí jim též pasáž, kdy Posselt říká: „Právě my, kteří jsme zvláště trpěli nenávistí, vyhnáním a rozdělením nebo jejichž dějinami bohužel prošel nacionalismus, právě my víme nejlépe, jak neskutečně významnými jsou dialog, přátelství, láska k bližnímu a společenství.“ „Dějinami německy mluvícího obyvatelstva v Československu nacionalismus neprošel. Ale velká část tohoto obyvatelstva byla, spolu s Adolfem Hitlerem, spolustrůjcem největšího dějinného extremismus ve formě rasismu, nacismus a holokaustu,“ píší. Upozorňují na slova historika Jindřicha Dejmka, že v květnu 1938 volilo 88 až 92 % voličů nacistickou Sudetoněmeckou stranu Konrada Henleina.
Šéfovi sudetských Němců dále autorky připomenuli, že domov u nás nemá. „Není možné tvrdit, že domov – v právním slova smyslu – máte v Jablonci nad Nisou, jste-li rodáci z německého Pforzheimu jako třeba Bernd Posselt,“ píší. Odkazují, že šlo o „transfer“ na základě mezinárodního práva, který „byl prováděn organizovaně, a to nejen v Československu, ale také v Polsku a Maďarsku, a to i pod dohledem Spojených států amerických“.
A pak došlo i na Posseltův výrok: „To nebyla žádná spontánní msta, to byla chladnokrevně plánovaná etnická čistka.“ Lipovská s Bobošíkovou upozorňují, že pojem ‚etnická čistka‘ vznikl podle Organizace spojených národů až v 90. letech v souvislosti s válkou na Balkáně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak