Bureš si myslí, že teď jde jen o to, jakým způsobem se provede bankrot Řecka, který je dle jeho názoru nevyhnutelný. Může to být divoký způsob, samovolný, kdy by Řekové přišli o velkou část úspor. A nebo se řeckým bankám pomůže, pak by neměla být ohrožená ani ekonomika Česka.
„Počkejme si na to, jak bude vypadat eurozóna, podle jakých pravidel se v ní bude hrát," zastal se Bureš v Radiožurnálu premiéra Petra Nečase. I on tvrdí, že o přijetí eura by se v ČR mělo rozhodovat v referendu a až poté, co se ukáže, jak se bude nakládat s Řeckem. „Postoj premiéra je celkem logický," míní Bureš.
Související: Nečas chce referendum. Pokud budou chtít Češi euro
Podle něj bychom ale měli už teď pamatovat na to, abychom prosazovali takovou podobu „klubu", jaká bude pro ČR výhodná. Poté se nás už totiž nikdo ptát nebude.
Krach Řecka bude mít podle Burešova názoru jen malý dopad na českou životní úroveň, i kdyby to mělo mít za výsledek zpomalení ekonomiky Německa. Pokud však dojde k bankrotu, který bude řízený. Při samovolném, kdy by se zemi nijak nepomohlo, mohlo by to podle některých průzkumů mít za výsledek, že se Německu propadne o 25 procent HDP. „S rozpadem eurozóny ale nemáme zkušenosti," upozorňuje Bureš, že je těžké v tomto případě něco předpovídat.
Psali jsme:
Bacha na posílání miliard do Řecka, varuje předák poslanců ODS
Vysolíme stamiliardy Řekům jako Slováci, děsí se ekonom Ševčík
Euro nejspíš přijmeme až v roce 2020, míní kníže
Dlouhý: Naše ekonomika trpí i bez eura. Jsme příliš provázáni s EU
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan