Zakázaná kniha totiž obsahovala kapitolu věnovanou příběhu Pavla Buráně, který tvrdí, že byl v roce 2014 unesen svým bývalým společníkem Jaroslavem Novotným. Podle Buráně byl násilně držen v domě, kde na něj muži v maskách mířili pistolí a injekční stříkačkou a nutili ho podepsat dokumenty vedoucí k jeho finančnímu zruinování. Tento incident se stal základem pro jeho dlouhodobý boj se zprošťujícím rozsudkem, který považuje za ukázku zvůle „justiční mafie.“ Celý soudní proces dodnes provází spousta kontroverzí a Buráň, který dnes stojí v čele další úspěšné firmy, se neúnavně snaží prokázat, že se stal obětí nejen únosu, ale také justičních intrik.
Brněnské soudy, které rozhodovaly o žalobě Novotného, který se domáhal zastavení distribuce této knihy, se při svém rozhodování však opíraly právě pouze o zprošťující rozsudky kauzy, aniž by se samy zabývaly podstatou sporu obou podnikatelů a okolnostmi, při kterých tento spor vygradoval.
Podle Spolku Šalamoun a dalších vedlejších účastníků řízení je soudní zákaz distribuce knihy nepřijatelným aktem cenzury. „Podle § 135 občanského soudního řádu není soud vázán rozhodnutím o zproštění obžaloby a může skutkový děj posoudit jinak. Existuje bohatá judikatura Nejvyššího soudu, která to potvrzuje. Brněnské soudy toto ignorovaly, neprovedly navržené důkazy a porušily základní právo na spravedlivý proces,“ konstatoval Miroslav Špadrna, místopředseda Spolku Šalamoun, který se dlouhodobě věnuje mimo jiné českým justičním omylům.
Závidíte Spojeným státům jejich prezidenta Donalda Trumpa?Anketa
Podnikatel Pavel Buráň, jehož příběh tvoří jádro zakázané kapitoly, ostře kritizuje postup soudů. „Brněnský soud šmahem zakázal knihu bez jakéhokoliv dokazování. Soudce se sice pozastavil nad rozsudky, které zprošťují Novotné, ale to nestačí. Knihy se zakazovat nemají. Novotní měli šanci se vyjádřit před vydáním, odmítli ji a nyní vyhrožují,“ sdělil Buráň.
Buráň rovněž upozorňuje na dlouhodobě problematický přístup Vrchního soudu v Olomouci. „Vrchní soud zmanipuloval proces, a teď se nikdo nechce zabývat těmi nesmyslnými rozhodnutími. Případ mého únosu je jen další ukázkou zvůle justiční mafie,“ dodává.
Naše redakce se případu Pavla Buráně podrobně věnuje a opakovaně žádala o vyjádření také Jaroslava Novotného. Ale vždy neúspěšně.
Podle Spolku Šalamoun brněnské soudy porušily svobodu slova a právo na spravedlivý proces. „Rozhodnutí soudů jsou důkazem selhání celého systému. Vycházely pouze ze zprošťujících rozsudků a ignorovaly navržené důkazy,“ uvedl spolek, jehož místopředseda a právník Miroslava Špadrna dodává: „Tento případ připomíná další řadu nespravedlností, které jsme zaznamenali. Justice není schopna sama sebe korigovat, a proto je třeba se obrátit na Ústavní soud.“
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Procházka
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.