Návrh migrační reformy, pro který zvedl ruku Vít Rakušan, počítá s tím, že relokace budou pouze jednou z možností, jak přetíženým zemím zejména na jihu Evropské unie v případě potřeby pomoci. Další variantou má být přímý finanční příspěvek. Pokud nějaká země nebude chtít migranty přijímat, měla by zaplatit 20 tisíc eur (něco přes 472 tisíc korun) za každého nepřijatého člověka.
Tuto reformu odmítly Maďarsko a Polsko. Hlasování se zdrželi zástupci Slovenska, Malty, Litvy a Bulharska. Vít Rakušan nyní čelí ostré kritice ze strany opozice, spokojení ale nejsou ani někteří členové pětikoalice.
Europoslanec Zdechovský toto jednání Rakušana odsoudil: „Nikdy jsem neviděl na naší pětikoalici, že bychom takový mandát projednávali. Myslím, že Vít Rakušan překročil mandát vlády České republiky. Ta dohoda není dobrá ani dotažená. Rozhodně nejde o vítězství. Přicházíme s nějakým balíkem opatření, která v praxi nebudou fungovat. Je potřeba to dost zkritizovat. Dohoda navíc nahrává na smeč všem různým populistům,“ kritizoval ve vysílání CNN Prima News Tomáš Zdechovský.
Kontroval mu pirátský europoslanec Mikuláš Peksa: „Ten výsledek je velkým kompromisem a myslím si, že skutečně všichni zúčastnění velmi ustoupili ze svých pozic. Za takový kompromis bychom se měli postavit. Buďme konstruktivní a nevytvářejme kolem toho další dramata. Na nějakou dohodu jsme čekali dlouho a teď se jí podařilo konečně dosáhnout. Tak ji, prosím, podpořme. Chovejme se pozitivně a nedělejme si naschvály.“
Zdechovský vůči Peksovi upozornil, že Piráti svým hlasováním v Evropském parlamentu nelegální migraci dlouhodobě podporují. „Mikuláši, jako Piráti hodně nahráváte především převaděčům,“ vzkázal mu.
Peksa ale nad jeho výrokem jen kroutil hlavou.
Rakušan dohodu považuje za úspěch. Česko se ukázalo jako země, která dovede i něco jiného než „reptat“. „Vyjednali jsme férové společné řešení, o které jsme usilovali a které jsme aktivně prosazovali. Žádné kvóty, ale solidární finanční pomoc nejvíce zatíženým členským zemím,“ řekl s tím, že Česko bude navíc ze systému povinné solidarity dočasně vyjmuto, a to z důvodu velkého množství přijatých uprchlíků z Ukrajiny.
Zdechovský míní, že návrh je v době, kdy k nám proudí davy migrantů, příliš liberální. „Troufám si tvrdit, že jsme si měli víc dupnout. Migraci musíme řešit především v zemích, ze kterých lidé odcházejí do Evropy. Na to jako EU musíme tlačit,“ sdělil pro ParlamentníListy.cz Zdechovský, který byl svým striktním postojem k migraci znám už při uprchlické vlně v roce 2015.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.