„Další minela českého předsednictví! Jezdíte na benzín/naftu? Topíte plynem či uhlím?“ ptá se třeba europoslanec Ondřej Knotek (ANO) na twitteru.
„Tak si od roku 2027 kvůli rozšíření emisních povolenek na domácnosti připlatíte. To je výsledek trialogu k návrhům FitFor55. Zdravý rozum prohrál,“ konstatuje dále s tím, že jde i o prohru a nesplněný slib Petra Fialy (ODS).
Další minela českého předsednictví! Jezdíte na benzín/naftu? Topíte plynem či uhlím? Tak si od roku 2027 kvůli rozšíření emisních povolenek na domácnosti připlatíte.
— Ondřej Knotek (@KnotekOndrej) December 18, 2022
To je výsledek trialogu k návrhům FitFor55. Zdravý rozum prohrál. Je to i prohra a nesplněný slib @P_Fiala.
Jeho kolega Karel Havlíček (ANO) na jiném místě upozorňuje i na to, co přijatá dohoda bude konkrétně znamenat pro běžné občany.
„Neskutečné. České předsednictví právě prosadilo v EU rozšíření emisních povolenek i na domácnosti,“ podivuje se a pokračuje:
„Majitelé bytů, domků nebo aut na spalovací motory budou rovněž platit za emise. Kabinet Petra Fialy tak sehrál ve finále řízení EU roli užitečného idiota,“ nebere si Havlíček servítky.
Reaguje tím mimo jiné na článek, který na serveru ČT24.cz popisuje zmíněnou dohodu.
Neskutečné. České předsednictví právě prosadilo v EU rozšíření emisních povolenek i na domácnosti. Majitelé bytů, domků nebo aut na spalovací motory budou rovněž platit za emise. Kabinet Petra Fialy tak sehrál ve finále řízení EU roli užitečného idiota.https://t.co/WylXLt3XEe
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) December 18, 2022
„Evropská unie se v neděli ráno předběžně dohodla na zpřísnění a rozšíření fungování trhu s emisními povolenkami. Přihlásila se tím k ústřednímu bodu své Zelené dohody pro Evropu, jejímž cílem je učinit unijní ekonomiku do poloviny století uhlíkově neutrální,“ píše se na stránkách ČT s tím, že dopady na spotřebitele, jako je například růst nákladů na vytápění, by měl kompenzovat klimatický sociální fond.
S tím souhlasí i současný vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL), který dohodu vítá. Za klíčové označil podle ČT24 mimo jiné to, že systém dokáže nastavovat férové konkurenční prostředí i u výrobků a dovozu ze třetích zemí. To je podle něj jedna z klíčových věcí pro to, aby si tuzemský průmysl udržel konkurenceschopnost, uvedl.
Na svém twitteru to Jurečka popsal takto.
„Jde o další skvělý úspěch českého předsednictví. Co je ale nejdůležitější? Systém zajistí ochranu domácností tak, aby pro ně změna nepředstavovala náklad, ale aby pro ně byla naopak výhodná, dostupná, zdravější a spravedlivější,“ je Jurečka na rozdíl od Havlíčka přesvědčený, že zmíněná opatření lidé přivítají.
2/4 Jde o další skvělý úspěch českého předsednictví. Co je ale nejdůležitější? Systém zajistí ochranu domácností tak, aby pro ně změna nepředstavovala náklad, ale aby pro ně byla naopak výhodná, dostupná, zdravější a spravedlivější.
— Marian Jurečka (@MJureka) December 18, 2022
„Systém se bude vztahovat i na vytápění a dopravu. NEZNAMENÁ to ale, že vytápění a doprava budou dražší! Cílem směrnice je přejít na čisté alternativy fosilních paliv. NEZNAMENÁ to ani to, že majitelé aut a domácích kotlů budou muset s povolenkami obchodovat,“ dodává k tomu Marián Jurečka.
3/4 Systém se bude vztahovat i na vytápění a dopravu.
— Marian Jurečka (@MJureka) December 18, 2022
NEZNAMENÁ to ale, že vytápění a doprava budou dražší!
Cílem směrnice je přejít na čisté alternativy fosilních paliv.
NEZNAMENÁ to ani to, že majitelé aut a domácích kotlů budou muset s povolenkami obchodovat.
Naproti tomu nejsou z návrhu nijak nadšeny různé ekologické organizace jako třeba Hnutí Duha a Greenpeace. Ty ve společné tiskové zprávě spolu s Centrem pro dopravu a energetiku, uvádějí, že nová pravidla považují za neférová.
Podle nich si členské státy prosadily pravidla, díky kterým bude průmysl i nadále dostávat velké množství emisních povolenek zdarma. Odchod zmíněných států od uhlí tak prý bude složitější.
„Považujeme za problematické, že domácnosti budou zatížené cenou povolenky dříve, než jejich plnou cenu ponesou velcí znečišťovatelé. Princip znečišťovatel platí, tak zatím stále funguje spíše na papíře než ve skutečnosti,“ uvedla například Barbora Urbanová z Centra pro dopravu a energetiku.
Své si k tomu na svém twitterovém účtu řekl i odborník na energetiku a akcionář ČEZ Michal Šnobr.
„Předsednictví ČR v EU ukázalo, jak radikálně je národní politika odtržena od bruselské mašinérie – ČR dovedlo v energetice EU k famóznímu úspěchu EU v přitvrzení Green Dealu, který je v přímém rozporu nejen se zájmy, ale i reálnou politikou české vlády. Rozumné ‚zelené‘ se zatemnilo.“
Předsednictví ??? v EU ukázalo, jak radikálně je národní politika odtržena od bruselské mašinérie – ??? dovedlo v energetice ??? k famóznímu úspěchu EU v přitvrzení Green Dealu, který je v přímém rozporu nejen se zájmy ale i reál politikou ??? vlády. Rozumné "green" se zatemnilo??
— Michal Šnobr (@michalsnobr) December 18, 2022
„Nejde to nenapsat. Mezitím se ve světě vytěží (a následně i využije) největší objem uhlí v dějinách 8 mld. tun.,“ připomenul také Šnobr. O uhelných elektrárnách mluvil také, když byl dotazován na to, zda je cena za elektřinu, která bude kvůli povolenkám drahá, „zasloužený zisk“. „Zeptejte se těch, kteří drží elektroenergetiku nad vodou a jejichž výkony jedou zrovna nyní (ale nejen nyní) naplno. Vlastníků uhelných elektráren. A co bude, pokud oni nebudou vyrábět,“ odkázal akcionář.
Nejde to nenapsat. Mezitím se ve světě vytěží (a následně i využije) největší objem uhlí ever ???>? 8 mld. tun
— Michal Šnobr (@michalsnobr) December 18, 2022
Zeptejte se těch, kteří drží elektroenergetiku nad vodou a jejichž výkony jedou zrovna nyní (ale nejen nyní) naplno. Vlastníků uhelných elektráren. A co bude, pokud oni nebudou vyrábět.
— Michal Šnobr (@michalsnobr) December 18, 2022
Debata se vedla také o jaderné energetice a zatropování cen. „Stropovat na konci blížící se životnosti JE v EU níže než na budoucích nákladech nových JE (200 až 300 EUR/MWh) by znamenalo rychlé přitloukání hřebíků do rakve evropské energetiky,“ vyjádřil se Šnobr.
Stropovat na konci blížící se životnosti JE v EU níže než na budoucích nákladech nových JE (200 až 300 EUR/MWh) by znamenalo rychlé přitloukání hřebíků do rakve evropské energetiky
— Michal Šnobr (@michalsnobr) December 18, 2022
Také proti tomu, co si myslí ministr Jurečka se ozývají stále častěji hlasy, které opatření přijatá v souvislosti se znečišťováním ovzduší a tzv. Green Dealem považují naopak za brzdu konkurenceschopnosti pro evropské firmy. Ty musí navyšovat svoje náklady, aby vyhověly přísným ekologickým opatřením, zatímco jejich konkurence s Číny, Indie či USA k tomu nucena není.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: MaA