Na středečním setkání hlav devíti zemí východního křídla Severoatlantické aliance se jejich představitelé – osm prezidentů a za Českou republiku předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček – ujistili, že budou společně usilovat o „silnou, věrohodnou a trvale udržitelnou“ vojenskou přítomnost Severoatlantické aliance ve své oblasti. Navíc účastníci tohoto minisummitu z Rumunska, Bulharska, Estonska, Lotyšska, Litvy, Maďarska, Polska, Slovenska a České republiky podepsali „Společnou deklaraci o spojenecké solidaritě a sdílené odpovědnosti“.
Některá česká média to podala tak, že devítka zemí včetně Česka chce trvalou vojenskou přítomnost NATO na svém území. „Česká republika je zemí, která na rozdíl od zúčastněných států není hraniční zemí Aliance. Nevidíme důvod pro přítomnost aliančních jednotek na našem území, nicméně respektujeme v této věci názor jiných členských zemí,“ snažil se uvést věc na pravou míru předseda sněmovny Jan Hamáček. Útokům na sociálních sítích však už nezabránil. „Opravdu jsi na jednání také chtěl 'trvalou vojenskou přítomnost NATO' v České republice? Nějak tomu furt nemohu věřit. To je čin hraničící s vlastizradou,“ nechal mu na jeho facebookovém profilu vzkaz mediální analytik Štěpán Kotrba.
Jde o žádoucí a přirozenou reakcí na posilující imperiální ambice Ruska
I další ohlasy byly udivené. „Opravdu jste souhlasil s požadavkem trvalé přitomnosti NATO v ČR? To se cítíte ohrožen a kým?“ směřoval na šéfa sněmovny další z dotazů. „Nechápu, proč nás jedou vojáci NATO chránit přes Ruskem, které nás opravdu neohrožuje a jediné chce mír ve světě. Nikde ani zmínka, že vojáci NATO zamezí vstupu migrantů na území států, které je nechtějí přijmout... Co na tom nechápu? Opravdu tomu věříte, že největším nebezpečím pro naši zemi a jiné státy je Vladimir Putin? Co vlastně vojska NATO na hranicích tedy budou hlídat?“ přidal se jiný z tazatelů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník