Praha chce od Ruska zpět část Stromovky zabranou v roce 1968

19.04.2021 21:21 | Zprávy

Vedení hl. m. Prahy vyzvalo vládu, aby vyjednala s Ruskem navrácení části Stromovky, kterou zabralo v roce 1968 po invazi vojsk Varšavské smlouvy. Magistrát žádá, aby se rozloha ruské ambasády vrátila do stavu před 21. srpnem 1968 a město by tam obnovilo veřejně přístupnou zeleň. Vedení Prahy chce také snížit počet parkovacích míst vyhrazených pro velvyslanectví Ruské federace, informují Novinky.

Praha chce od Ruska zpět část Stromovky zabranou v roce 1968
Foto: Hans Štembera
Popisek: Primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib

Důvodem výzvy je podezření na zapojení ruských agentů do explozí v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

„Budeme primárně jednat s vládou, protože pozemek je vlastněn diplomatickým servisem, který rozhodne, co se bude dít. Pozemek nyní není užíván v souladu s tím, jak by měl. Výzva odejde dnes“ řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

  • Celý text ZDE

Návrh usnesení předložili zastupitelé uskupení Praha Sobě. „Proč má mít velvyslanectví Ruska stále k dispozici pozemek okupovaný od invaze v srpnu 1968? Tehdy vojska Varšavské smlouvy zabrala část Stromovky a už to tak zůstalo. Teď je chvíle tento pozemek od Ruska získat zpět pro obyvatele a návštěvníky Prahy,“ řekl poslanec, předseda zastupitelů Prahy Sobě a starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Město se tím, podle něj, nevměšuje do zahraniční politiky. „Tohle není o zahraniční politice. Je to o více než milionu hrdých Pražanů, které zastupujeme. Mají právo chtít, aby město patřilo lidem, a ne ambasádě autoritativní země z východu, která se k nám chová nepřátelsky,“ prohlásil Čižinský. Tento záměr podpořili koaliční Piráti i Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Je třeba napravit neúspěšnou politiku Bruselu.“ Bouřlivý summit Patriotů pro Evropu. Na stole novinka

16:59 „Je třeba napravit neúspěšnou politiku Bruselu.“ Bouřlivý summit Patriotů pro Evropu. Na stole novinka

Ve čtvrtek proběhl v Bruselu v rámci zasedání Evropské rady druhý summit evropské frakce Patrioti pr…