Výrazně nejlépe je na tom stále bohatnoucí Londýn, jehož HDP představoval předloni 626 procent průměru EU. Mezi nejchudšími oblastmi figurují především bulharské regiony.
Na každého obyvatele české metropole připadá v porovnání s unijním průměrem 187 procent HDP. To je proti roku 2016 nárůst o pět procentních bodů. Před Prahou se kromě britského hlavního města umístil ještě Lucemburk s 253 procenty, jižní region Irska (220), Hamburk (202), Brusel (196) a východní Irsko se 189 procenty. Bratislava si proti minulé statistice o pět bodů pohoršila na 179 procent.
Další české regiony za evropským průměrem zaostávají. Nejlépe mezi nimi dopadla oblast středních Čech představovaná Středočeským krajem s 84 procenty následovaná jednaosmdesátiprocentním regionem Jihovýchod, jejž společně tvoří Jihomoravský kraj a Vysočina. Na opačném konci figuruje s 63 procenty region Severozápad tvořený Karlovarským a Ústeckým krajem.
Údaje o ekonomice jednotlivých regionů jsou jedním z kritérií při rozhodování o výši příspěvků pro členské země z unijních fondů pro příští víceleté období začínající rokem 2021.
Mezi pěti nejchudšími regiony se vedle francouzského zámořského území Mayotte objevily hned čtyři oblasti Bulharska. Severovýchod země dosáhl na pouhých 31 procent unijního HDP.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp