Praha nemusí platit pokuty za Opencard. Soud je zrušil

21.10.2015 16:01 | Zprávy

Krajský soud v Brně zrušil pokuty Praze a pražskému dopravnímu podniku za projekt Opencard. Celkem šlo o 1,1 milionu korun. Soud případ vrátil Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vyplývá to z rozsudku, který má ČTK k dispozici. ÚOHS rozsudek zatím neobdržel, proto jej nebude komentovat.

Praha nemusí platit pokuty za Opencard. Soud je zrušil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Terminál pro nahrávání zakoupených kupónů do Opencard

"Věc se po vrácení ÚOHS vrací do stádia, kdy předseda ÚOHS musí rozhodnout o podaném opravném prostředku - rozkladu. Pravomocné rozhodnutí předsedy ÚOHS bylo zrušeno," řekla dnes ČTK mluvčí soudu Simona Tesařová.

Pokuty jsou dva roky staré. Pražská radnice měla za porušení zákona o veřejných zakázkách zaplatit 600.000 a Dopravní podnik hlavního města Prahy půl milionu korun. Podle rozhodnutí antimonopolního úřadu Praha a dopravní podnik pochybily při uzavírání řady smluv v letech 2007 až 2009 s firmou Haguess, která zajišťuje správu projektu opencard.

"Hlavní město Praha sice vybralo dodavatele na základě otevřeného řízení, následně však uzavřelo licenční smlouvy, jimiž si do budoucna samo zablokovalo možnost zadat případné následující související zakázky jinému uchazeči," uvedl již dříve předseda ÚOHS Petr Rafaj. Kritizoval v této souvislosti použití jednacího řízení bez uveřejnění. Důvody zrušení jeho rozhodnutí dnes Tesařová neupřesnila.

Elektronická karta opencard, která pochází z éry někdejšího primátora Pavla Béma (ODS), měla mít původně mnoho funkcí, nakonec ale slouží jen především jako průkaz s předplatným pro MHD. Prahu stála před 1,74 miliardy korun a audit ukázal, že je nevýhodná a předražená. Kritizovaný projekt je spojen s řadou problematických smluv, s nimiž se město stále vyrovnává.

Projekt provází i řada soudních sporů. Jedinými pravomocně odsouzenými zatím zůstávají bývalý ředitel odboru IT Ivan Seyček a někdejší šéf hodnotící komise Jiří Chytil. Seyčkovi vrchní soud zpřísnil trest na 3,5 roku vězení, Chytil odešel s podmínkou. Další tři obžalované úředníky soud zprostil viny. Chytil dostal také ocenění od Nadačního fondu proti korupci, podle kterého v letech 2009 a 2010 pomáhal vyšetřovatelům v kauze jako utajený svědek. Původní vyšetřovatel ale později údajně z případu odešel a policie následně Chytila s dalšími úředníky obvinila. ÚOHS loni navíc Praze uložil ještě milionovou pokutu za smlouvy, které uzavřelo bez výběrového řízení s firmou Haguess v roce 2012.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jako v Rumunsku.“ Bývalý eurokomisař si pustil pusu na špacír. A je zle

15:05 „Jako v Rumunsku.“ Bývalý eurokomisař si pustil pusu na špacír. A je zle

Bývalý francouzský eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton se vytasil s ostrým prohlášením. Při p…