„Praha podle mého názoru, jak jsem to měl možnost sledovat i z médií, tyto povodně zvládla, skoro bych řekl lidově „s prstem v nose“. Zkušenost z roku 2002 byla evidentně natolik silná, že přestože tato povodeň přišla mnohem rychleji, vyšla z toho Praha velmi pozitivně. To, že se zároveň rozvodnily dva přítoky Vltavy, bylo nemilé. Každá přírodní katastrofa je specifická. Člověk vždy bude muset reagovat okamžitě,“ prohlašuje Koucký v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny.
Chcete koukat do zdi?
Je však také pravda, že si lidé budou muset rozhodnout, která území se vyplatí chránit, např. protipovodňovými bariérami, na kterých územích se státu vyplatí lidem při povodních pomoci spíš až s odstraňováním škod a která území by mohla být opuštěna úplně. Tato otázka se podle odborníka možná vyřeší sama, pokud se bude velká voda opakovat třeba každé tři roky. Dobře je to vidět na čtvrti Střekov v Ústí nad Labem. Teoreticky by bylo možné tuto čtvrť ochránit před opravdu velkou vodou, ale bylo by to drahé a stalo by se tak za cenu toho, že by tamní obyvatelé nehleděli na řeku, ale jen na vysokou zeď. Otázkou je, co si lidé přejí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp