Pravda o Maďarsku a Ukrajině. A o Orbánovi. Po volebním šoku

04.04.2022 13:52 | Ze sítí

Viktor Orbán zvítězil a zvítězil drtivě. Proč? Některé důvody odhalila publicistka Lucie Sulovská, která se o Maďarsko zajímá již dlouho a pravidelně o něm v Česku informuje. Ani ona nečekala takový úspěch Fideszu. Vysvětluje, jaké mají vztahy Maďarsko a Ukrajina, například kvůli diskriminaci maďarské menšiny, a také co lídr opozice všechno zkazil. „Já se Maďarům nedivím. Orbán je naprostý cynik a jeho režim je zkorumpovaný, ale těm 6–7 stranám, které se navzájem šíleně nenávidějí, a jejich kandidát na premiéra se chová jako cvok, bych nesvěřila ani rybičky v akvárku,“ řekla o volbách.

Pravda o Maďarsku a Ukrajině. A o Orbánovi. Po volebním šoku
Foto: Hana Brožková
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán

Včerejší drtivé vítězství nebylo překvapením jen pro zdejší odpůrce Viktora Orbána, ale prý i pro jeho podporovatele, říká publicistka Lucie Sulovská. Ani Fidesz podle ní nečekal, že vyhraje některé obvody v Budapešti a bude mít ústavní většinu. „Ta oranžová mapa, to je naprosto šílený. Čekalo se třeba, že přijdou o velká města,“ dodala. Konstatuje, že Maďaři jsou „jiní“ a šokovaná je i z úspěchu strany Naše vlast, což jsou podle ní skuteční pravicoví extrémisté, neboť jde o odštěpenecké křídlo Jobbiku. „Do maďarského parlamentu se s nimi vrací nacionalismus a šovinismus v té podobě, která dříve vyvolávala napětí se sousedy. Tyto hrany Orbán poněkud obrousil,“ míní.

Sulovská také nečekala, že postoj k válce bude v Maďarsku „tak špatný“. Orbán prý na Evropské radě řekl, že tento postoj je postojem veřejnosti a ve volbách se ukázalo, že nelže. I na opozičních webech prý tento názor přetrvává. „Maďarská veřejnost není proruská. Maďarská veřejnost neřekne ani ň, že budou na jejím území rozmístěny jednotky NATO. To vůbec není téma. Maďarská veřejnost je… posttrianonská. A to nepřebije ani 1956. Maďarská veřejnost podvědomě mnohem více slyší na to, že někdo přijde ‚zachraňovat menšiny‘. Maďarská veřejnost má stejný pocit ukřivděnosti, jaký mají Rusové. Těch paralel je kupodivu strašně moc. Oni jsou prostě z Uralu. Z Uralu a taky trochu Mongolové. A zhrzená velmoc taky,“ vysvětluje publicistka, která se o Maďarsko zajímá již delší dobu.

Ani Orbán podle ní není proruský. „Jednak je vypočítavý pragmatik, jednak má trochu putinovské rysy v tom, že uvažuje v historických konotacích a horizontech a vnímá Maďarsko jako asijský národ uvězněný ve středu Evropy, což pro něj vytváří potenciál být v multipolárním světě, který vítá ‚na straně všech‘. A zároveň nikoho. Maďaři totiž nemají vůbec nikoho rádi. Mají jistou náklonnost k Polákům, ale to jim nezabrání hodit je při nejbližší příležitosti přes palubu,“ popisuje Sulovská vítězného premiéra.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

19:28 Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

Svou návštěvu Spojených států završil europoslanec AfD Petr Bystroň na oslavě vítězství Donalda Trum…