Ceny potravin v Česku rostou. Jen za poslední tři roky stouply až o čtvrtinu. A zatímco lidé sledují, jak se jejich nákupy prodražují, odborníci se přou o to, kdo za situaci může. Ve vysílání CNN Prima NEWS se konkrétně řešilo zdražování vajec.
Kovanda: Můžou za to aktivisté
Ekonom Lukáš Kovanda upozorňuje, že jednou z příčin zdražování vajec je tlak aktivistů na ukončení klecových chovů. Podle něj začalo vše v roce 2018, kdy ekologické a ochranářské organizace prosazovaly zákaz klecí. Politici se tehdy přidali a zavázali se, že klecové chovy skončí. „V roce 2018 vyšli do ulic aktivisté, říkali si obránci zvířat, nasadili si masky slepic a tvrdili, že se musíme zbavit klecových chovů,“ připomněl v televizní diskusi ekonom s tím, že „v rámci populistického tažení“ se politici a některé řetězce zavázali, že tyto chovy do roku 2025 zruší a nahradí je voliéry s podestýlkami.
Alternativní způsoby chovu jsou ale výrazně dražší. „To je sice pro nosnice určitě více komfortní, ale také dražší. Jestliže chceme, aby se slepičky měly lépe, tak si za vejce zkrátka připlatíme,“ upozornil.
Náklady se logicky promítají do cen vajec, které teď zákazníci vidí v obchodech. Tuzemští chovatelé proto musejí vydávat větší sumy na investice, aby zajistili welfare chov,“ poukázal ekonom.
Zákaz klecí problém neřeší, varuje ekonom. Vejce přijdou z Polska – a dražší.
I kdyby se v Česku klecové chovy zcela zrušily, situaci to podle ekonoma Lukáše Kovandy nevyřeší. Cituji: „Pouze už vejce nebudeme mít z Česka, ale z klecových chovů z Polska nebo z jiných zemí. Takže stejně zapláčou – jak slepice, tak peněženka českého spotřebitele,“ upozornil Lukáš Kovanda.
Tlustý: Za všechno může vláda Petra Fialy
Bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý vidí hlavního viníka jinde – v současném kabinetu. „Chcete-li nějakou jednoduchou příčinu, jmenuje se Fialova vláda. A to i u vajec,“ míní exministr.
Podle něj vládní politika zásadně zhoršila ekonomickou situaci a životní úroveň, což dopadá na všechny občany.
Cena vajec dál roste, deset kusů téměř za 70 korun
Češi si za vejce připlácejí stále víc. Podle údajů Českého statistického úřadu zaplatí zákazníci za balení deseti kusů průměrně 68 korun, což je o deset procent více než letos v únoru. V meziročním srovnání cena vzrostla přibližně o polovinu. Průměrně tak jedno vejce vyjde na sedm korun. Některé obchodní řetězce sice nabízejí nižší ceny, často ale jen díky slevovým akcím.
Růst cen podle odborníků zdaleka nekončí. Do budoucna se očekává další zdražování, které ovlivní kombinace několika faktorů – celosvětový nedostatek nosnic způsobený ptačí chřipkou, rostoucí ceny krmiva a energie, ale také nákladné přestavby chovů na alternativní systémy, které vyžaduje změna legislativy.
Čeští drůbežáři zároveň upozorňují, že jsou znevýhodněni tím, že zákaz klecových chovů neplatí v celé Evropské unii. Obávají se proto levného dovozu vajec ze zahraničí, zejména z Polska.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská