Americký prezident Donald Trump nahlas řekl, že se velmi naštval na ruského prezidenta Vladimira Putina.
„Chci ho vidět uzavřít dohodu, abychom zastavili zabíjení ruských vojáků a ukrajinských vojáků a dalších lidí,“ řekl Trump v Oválné pracovně. „Chci se ujistit, že to dodrží, a myslím, že to udělá.“
Má Andrej Babiš vaši důvěru? (Ptáme se od 25.3.2025)Anketa
„Pokud bude prezident Putin jediný, kdo neakceptuje příměří, které chtějí Američané, chtějí ho Evropané a chtějí to Ukrajinci, tak bychom měli přistoupit ke kolosálnímu souboru sankcí, které společně připraví USA a Evropa,“ pokračoval Stubb.
Z Kremlu přišla odpověď.
Ruský vládce naznačil, že pilně pracuje na tom, aby se nakonec přece jen podařilo v ruské invazi na Ukrajině dosáhnout příměří.
„Pokračujeme ve spolupráci s americkou stranou, především na budování našich bilaterálních vztahů, které byly těžce poškozeny během předchozí (americké) administrativy,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Naznačil také, že by se v relativně brzké době mohl odehrát další telefonát mezi Trumpem a Putinem. Agentura Reuters, která Peskova citovala, také upozornila, že v tuto chvíli žádný takový telefonát není v plánu.
Rusové navíc dávají najevo, že mají zájem na uzavření dohody o společném využívání nerostného bohatství. Se Spojenými státy. „Zatím nezaznělo nic konkrétního. Ale zájem je evidentní. Zájem je oboustranný, protože mluvíme o vzájemně prospěšných projektech,“ řekl Peskov novinářům.
Server amerického listu Washington Post naznačil, čím mohou Rusové Donalda Trumpa nalákat a dobře ho naladit. Trump prý může slyšet na „vábení severu“. The Washington Post tady má na mysli nerostné bohatství v arktických oblastech Ruské federace. S ním Rusové pracují od sovětských časů, kdy vznikla flotila ledoborců schopných v této oblasti pracovat.
„S rostoucími ambicemi Trumpovy administrativy v Arktidě a snahou (Američanů) zlepšit vztahy s prezidentem Vladimirem Putinem se Moskva snaží využít svého arktického bohatství a amerického zájmu k lobbování za tolik očekávané zmírnění sankcí a využít arktickou oblast jako zkušební pole pro obnovení vztahů se Spojenými státy,“ napsal Washington Post.
The Washington Post však také naznačil, že spolupráce USA a Ruské federace v oblasti nerostného bohatství nebude fungovat. Stačí se prý podívat, jak moc se rozcházejí zájmy Američanů a Rusů na Ukrajině.
Stefan Meister, expert na Rusko z Německé rady pro zahraniční vztahy v Berlíně, ve vyjádření pro list New York Times naznačil, že se v americko-ruských vztazích blíží „bod obratu“.
„Myslím, že Trump chce tak moc dohodu s Putinem, že se okamžitě nevydá jiným směrem a nevystaví Rusko tlaku. Ale mám za to, že se přibližujeme k bodu obratu, kdy Trump nahlédne, že Putin nemusí mít zájem o žádnou dohodu a neustále bude klást na stůl něco navíc, co chce získat,“ poznamenal německý analytik.
Které z menších opozičních stran se dostanou do PSP ČR?Anketa
Ukrajinci již oznámili, že Rusové se chystají na další velkou ofenzivu a Putin to nepopřel. Místo toho během návštěvy v Murmansku při prohlídce jedné z jaderných ponorek poznamenal, že se Rusko blíží k naplnění všech cílů, které si stanovilo na počátku vpádu na sousední Ukrajinu. „Směřujeme k dosažení všech cílů stanovených na začátku speciální operace,“ řekl Putin.
The New York Times v této souvislosti připomněl, že Trumpova administrativa zatím odmítla podniknout jakékoli významné kroky k nátlaku na Rusko. Trump odmítl uznat, že to bylo Rusko, kdo zahájilo válku, před časem označil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za „diktátora“ a po katastrofální schůzce v Oválné pracovně nakrátko pozastavil americkou vojenskou pomoc a sdílení zpravodajských informací s Ukrajinou.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.