Budoucí koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL slibuje zrušení většiny poplatků ve zdravotnictví. Proti tomu se výrazně ohrazuje předseda Občanské konzervativní strany Jiří Janeček, který poukazuje na to, že koalice neprozradila, čím nahradí předpokládaný výpadek finančních příjmů ve výši zhruba pět miliard korun.
Zavedení komerčního připojištění
V platnosti by měl podle předsedy zůstat poplatek za den pobytu v nemocnici. Týkat by se neměl jen dětí do osmnácti let a občanů starších 65 let. Janeček však v této souvislosti připomíná, že již dnes se poplatky občanům vrací, pokud přesáhnou pět tisíc korun za rok.
„V důsledku může zrušení poplatků znamenat, že pacient ušetří pár korun za návštěvu u lékaře, ale bude k němu třeba muset jezdit mnohem dále, protože odborník v jeho městě či vesnici podlehne ekonomickému tlaku a zavře krám. Analogicky lze očekávat prodloužení čekacích dob a zhoršení místní i časové dostupnosti péče obecně,“ varuje Janeček.
Celý text ZDE.
Správnou cestou je podle jeho názoru zavedení srozumitelných nadstandardů zdravotní péče, na které by měl nárok jen ten, kdo by si připlatil. Standardy by měly být garantovány všem. Janeček obhajuje také komerční připojištění, které by se týkalo právě oněch nadstandardů.
V závěru své úvahy se Janeček vyjadřuje také k otázce odměňování lékařů. „Odměňování lékařů a dalšího zdravotnického personálu nastavit na tržní podmínky – není možné, aby jedna profesní skupina vydírala zbytek společnosti požadavkem `evropských příjmů`, není-li výkonnost a efektivita české ekonomiky (zdravotnictví nevyjímaje) srovnatelná s výkonností a efektivitou `evropskou`, upozorňuje politik.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp