Právníci se vyjádřili k memorandu o lithiu. Zavazuje nás k něčemu?

11.10.2017 20:00 | Zprávy

Ostrá diskuse kolem českých zásob lithia neutichá. Sociální demokracie a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se přou o to, zda je memorandum o těžbě lithia opravdu tak rizikové, jak tvrdí Babiš a spolu s ním také SPD Tomia Okamury. V České televizi se k memorandu vyjádřili právní experti.

Právníci se vyjádřili k memorandu o lithiu. Zavazuje nás k něčemu?
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž

Andrej Babiš znovu a znovu tvrdí, že podpis memoranda s australskou firmou European Metals Holdings lze označit za skandální. Memorandum podepsal ministr průmyslu za ČSSD Jiří Havlíček a Babiš mu zaslal seznam šestnácti otázek, které si v souvislosti s tímto dokumentem přeje zodpovědět. Havlíček to vyřešil tím, že seznam otázek předal k zodpovězení svému kolegovi ve vládě Richardu Brabcovi (ANO), ministrovi životního prostředí.

Česká televize o memorandu informovala v Událostech. Moderátor Michal Kubal poukázal na to, že memorandum obsahuje několik důležitých bodů. Zaprvé se předpokládá, že mezi státem a australskou společností EMH dojde k budoucí splupráci v oblasti průzkumu a těžby lithia. Dále se počítá s tím, že jak při těžbě, tak opři zpracování lithia budou podporovány podnikatelské subjekty.

Hnutí ANO ale považuje za problematický především odstavec z úvodu memoranda. Co se v něm píše? „Berouc na vědomí Dohodu mezi Českou republikou a Austrálií o vzájemné podpoře a ochraně investic podepsanou v Canbeře dne 30. září 1993 a Dohodu mezi Českou republikou a Austrálií o zrušení dvojího zdanění a zabránění daňovým únikům podepsanou v Canbeře 28. března 1995;“ citoval Kubal z dokumentu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už ty blbosti nemohl číst, dal Jana Cempera k soudu. Dnes další pokračování

19:58 Už ty blbosti nemohl číst, dal Jana Cempera k soudu. Dnes další pokračování

Je na straně Ukrajiny. Bojoval za ni. Přesto ho onálepkovali za proruského a udělali z něj dezinform…