Právnička kandiduje do Senátu za hnutí Lásky. S podporou Pirátů a „Muže, který sázel stromy“

06.05.2018 16:05 | Zprávy

REPORTÁŽ Liška, Láska a „Muž, který sázel stromy“ stojí za kandidaturou na senátorku pro obvod Jablonecka a Semilska Michaely Tejmlové. Ještě pod dívčím jménem Suchardová totiž kandidovala v roce 2014 právnička do Evropského parlamentu jako dvojka Strany zelených za Ondřejem Liškou. Díky němu se seznámila s jejím současným podporovatelem Danielem Pitkem, sedlákem hospodařícím pod Milešovkou, jehož inspirovala kniha Muž, který sázel stromy. A také s nynějším senátorem Václavem Láskou, který založil politické hnutí Senátor 21. To sdružuje nezávislé kandidáty do Senátu, mezi nimi i Tejmlovou, nad kterou vlaje i pirátská vlajka. Piráti ji také podporují stejně jako KDU-ČSL a Změna pro Jablonec.

Právnička kandiduje do Senátu za hnutí Lásky. S podporou Pirátů a „Muže, který sázel stromy“
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Michaela Tejmlová křtí s Danielem Pitkem svou knihu

Michaela Tejmlová kandiduje jako nezávislá do Senátu v obvodě Jablonecko a Semilsko. Proč se k tomu odhodlala, vysvětlila na debatě v jabloneckém knihkupectví Serius. „Politika je věcí nás všech, a jaká bude, záleží na nás. I proto jsem se rozhodla angažovat. Už před čtyřmi roky jsem kandidovala v evropských volbách. Tam jsme se potkali s Václavem Láskou a Danielem Pitkem. Potom jsem úspěšně kandidovala do jabloneckého zastupitelstva, kde jsem čtyři roky. Mimoto jsem právnička, mediátorka, pracovala jsem dlouho v Bruselu. Mám plno zkušeností a myslím, že můžu pro lidi něco udělat i na úrovni senátní,“ představila se. „Je to komora Parlamentu, která zákony nenavrhuje, ale dotváří. Myslím, že jako právnička se mohu zasadit o to, aby právní předpisy byly spravedlivé, srozumitelnější a byly přijímány ve prospěch občanů, a ne nějakých velkých zájmových skupin nebo pouze pro stát,“ upozornila s tím, že v Senátu jsou pouze čtyři právníci, což je málo...

Tejmlová je expertka na evropské právo, sedm let pracovala pro Evropskou komisi, nyní sedm let radí prostřednictvím poradenské služby Vaše Evropa – poradenství o evropských právech. „Ráda radím. Baví mě to. Chtěla bych to využít i pro region. Senátor se neúčastní pouze vytváření zákonů, ale je to i jakýsi ombudsman pro region. V našem projektu je, že budeme mít bezplatnou právní kancelář,“ uvedla. Senát se podle ní může ozvat, pokud se mu něco na evropské legislativě nelíbí. „Tomu bych se chtěla v evropském výboru věnovat. I v případě, že Evropská unie přijme něco, u čehož máme pocit, že si státy mohou řešit na národní úrovni, můžeme to napadnout z pozice národního parlamentu. I to bych tam chtěla využít,“ konstatovala. Poté vysvětlila svoji další činnost, kdy je mediátorka.

„Je to o smírčím řešení sporů, o hledání spolupráce, usnadnění komunikace mezi lidmi. To je v politice potřeba hodně. Aby politici hledali řešení, které je pro občany nejlepší,“ řekla. Jako žena by chtěla jít příkladem ostatním ženám, aby chodily do politiky. „Ženy přinášejí jiná témata, jiný pohled na věci. Je potřeba, aby v politice byly,“ je si vědoma. Věnovat se chce v Senátu i rodinným záležitostem, sama je matka roční dcery. „Chtěla bych prosazovat lepší podmínky pro rodiny s dětmi. Flexibilnější čerpání rodičovského příplatku, různé flexibilní pracovní úvazky, podpora práce z domova, aby bylo dost školek,“ sdělila. Chtěla by v Senátu zviditelnit region, za který kandiduje – Jablonecko a Semilsko. Více o ní se lze dozvědět na webových stránkách "„senátorka Míša“ (www.SenatorkaMisa.cz).

Nedrobíme demokratické síly. Snažíme se je doplňovat

Navrhovatelem kandidatury Michaely Tejmlové do Senátu je hnutí, které založil senátor Václav Láska a jež nese název Senátor 21. „Po určité zkušenosti se stranickou politikou ze Strany zelených jsem se rozhodl na politiku dívat trochu jinak. Ne být účasten nějaké strany s ideovým programem, ale soustředit se na instituci. Na jedinou – a tou je Senát. Proto jsem založil hnutí, které nebude nikdy kandidovat nikam jinam. Jenom do Senátu. Je to specifická instituce v tom, že tam se kontroluje. Proto není požadavek představitelem nějaké idey. Naopak je lepší, pokud je Senát co nejpestřejší. Je požadavek na to, aby tam seděli lidé zkušení, pracovití, s dobrými úmysly. Jestli jsou více naladění liberálně, konzervativně, nalevo, napravo, není tak důležité,“ domníval se. „Ve Sněmovně se tvoří zákony na základě stranických principů. Bylo by chybou, kdyby se v Senátu opět na základě těchto stranických principů přezkoumávaly. To je zbytečné. Senát je myšlen jako taková rada starších, kde stranická politika nemá moc hrát roli a spíše by tam mělo být jednaosmdesát zralých dospělých osobností, které to, co vznikne stranickým perem, přezkoumají z hlediska své životní zkušenosti, své odbornosti, svých osobních názorů. Tak má fungovat Senát jako kontrolní instituce,“ zdůraznil. Což podle něj nebylo od počátku takto pochopeno.

„Proto jsme založili hnutí, které má za cíl pomoci přivádět do Senátu lidi bez stranických nominací. Aby tam byli sami za sebe, nemuseli plnit žádné stranické závazky. Chceme jim pomoci zkušeností, kterou máme, nominací. Když tito lidé kandidují sami, mají malou sílu, třeba vyjednávací. Pokud je dokážeme propojit, tak už pro ně můžeme vyjednávat podporu. Tím zvyšujeme šanci těchto nezávislých kandidátů ve volbách,“ objasnil. Přes Senát jdou podle něj všechny evropské tisky i všechny evropské záměry. „Když se v Bruselu narodí nějaký nápad, tak to nejdříve posílá do jednotlivých zemí a žádá zpětnou reakci, kdo si co o tom myslí. Bohužel nemalá část evropských zemí na tuto přípravnou část kašle. Není to totiž povinnost se vyjádřit, ale právo. Český Senát je vyhlášený tím, že se vyjádří absolutně ke každému tisku, který přijde. Jsme nejpracovitější horní komora Parlamentu z celé Evropské unie. Míšina zkušenost s evropským právem by tam byla velmi dobrá,“ konstatoval. Jeho hnutí kromě Tejmlové vzalo do letošních senátních voleb pod svá ochranná křídla ještě Tomáše Goláně ve zlínském senátorském obvodě, Zdeňka Bergmana z teplického a jednoho dosud nezveřejněného kandidáta v ústeckém obvodě.

Tejmlová získala podporu i místních Pirátů, což prozradil krajský předseda Pirátů Ondřej Kolek. „Máme historicky prvního kandidáta, který tu bude sice v dresu Senátor 21, ale pod pirátskou vlajkou bude za nás kandidovat, s naší podporou. Jsem rád, že je to žena a zrovna Míša Tejmlová. Je to kandidátka prosazující liberálně-demokratické hodnoty, transparentnost a zapojení občanů, což je pro nás důležité,“ sdělil. „Obecně česká politika trpí rozdrobováním sil, každý si buduje svoje království a nikdo není schopen kompromisu. Doufám, že toto je z Pirátské strany krůček k tomu, aby nějaká spolupráce mohla vzniknout,“ doplnil. Po něm vystoupil okresní předseda KDU-ČSL Štěpán Matek, který Tejmlové vyjádřil podporu místních lidovců. Další má od Změny pro Jablonec. Na slova o rozdrobování sil zareagoval Václav Láska. „Máme čtyři kandidáty. Měli jsme i jiné, ale tam nedošlo k dohodě s dalšími demokratickými stranami. A tak jsme z toho ustoupili, aby nedošlo k drobení sil. Není tedy pravda, že drobíme demokratické síly. Snažíme se je doplňovat. Jdeme do toho jenom tam, kde dokážeme silnému kandidátovi vyjednat podporu dalších stran,“ objasnil.

Posledním podporovatelem, kterého Tejmlová představila, byl Daniel Pitek. „Sešli jsme se při kampani do evropských voleb před čtyřmi roky. Dan mě hodně moc podpořil. I on byl osloven hnutím Senátor 21, aby uvažoval o kandidatuře do Senátu, protože je to člověk se zkušenostmi a srdcem na pravém místě. Zatím ale odmítl. Věnuje se ochraně přírody na Milešovsku. Měl nějaké finanční prostředky a on je vrazil do kusu krajiny pod Milešovkou. O ni se každodenně stará. Po té kampani mi věnoval knihu Muž, který sází stromy. Myslím, že se tím zcela inspiroval,“ představila ho.

„Za to, že tu takto sedíme, může Ondra Liška. Ten nás oslovil a nějakým způsobem jsme začali spolupracovat se Stranou zelených. Vztah k přírodě a životnímu prostředí byl pro mě vždycky jedním ze zásadních témat. To mě tenkrát přivedlo do politiky, kde jsem potkal Václava Lásku i Míšu, tehdy ještě Suchardovou. Míša mě tehdy dostala tím, že do té kampaně dávala všechno. Myslím, že lidé jako Míša by v Senátu měli být, protože je srdcařka. Dalším důvodem je to, že je právnička. Myslím, že v Senátu mají být lidé odborně zdatní, kteří vědí, co je důležité v tom konkrétním oboru,“ uvedl. Zajímavostí jistě je, že ač se Tejmlová, Láska i Pitek sešli ve Straně zelených, už v ní ani jeden z nich není. Závěrečným bodem programu akce byl křest autobiografické knihy Michaely Tejmlové Kolem světa zpět do Jablonce aneb Tajný deník Míši Tejmlové. Šampaňským ji pokřtili kmotři Láska a Pitek a pak ho všichni vypili.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…