„V pondělí začíná Prague Pride a iniciativa Jsme fér, která jej přímo neorganizuje, ale samozřejmě v rámci něj chystá nějaké akce. Jednak spojené s tím hlavním tématem, kterému se Jsme fér věnuje – to je vlastně úsilí o to, aby v České republice manželství pro páry dvou mužů nebo dvou žen se stalo realitou. A jednak taky aktivity, které jsou spojené s hlavním tématem letošního Prague Pride, kterým je coming out,“ podotkla úvodem Zachariášová.
Jak vnímá Zachariášová potenciál akcí tohoto typu? „V průběhu celého festivalu probíhá celá řada různých aktivit, ať už se jedná o debaty, jde o různé workshopy, je to prostě festival, který přináší velkou spoustu různých akcí pro různé lidi, a zároveň je důležité, a myslím, že i pro českou společnost užitečné, že o tom referují média. To téma je otevřené, zvednuté v té době v české společnosti, a že o něm můžeme diskutovat. A to je podle mého názoru důležité, vést veřejnou diskusi, nekonfliktní, otevřenou, konstruktivní, o různých tématech, která se lidí LGBT+ týkají,“ sdělila Zachariášová.
Dále se hovořilo o pochodu, jenž je mediálně nejvýraznějším. Letos však nebude. „Z těch důvodů, které všichni tak nějak chápou... měli jsme tady pandemickou situaci, kdy dlouho nebylo úplně zřejmé to, jak se všechno bude vyvíjet, takže se zkrátka organizátoři letošního Prague Pride rozhodli, že ten pochod neproběhne,“ doplnila Zachariášová.
Následně pak Zachariášová hovořila i o coming outu. „V českém politickém prostředí se o coming outu zase až tak moc nemluví. Tou naší debatou to chceme prolomit a otevřít také toto téma. A pokud se týče toho, jak vlastně se mladí lidé mohou cítit v různých diskusích, které třeba mimo jiné mohou probíhat v nějakém jejich školním prostředí, myslím si, že je vždy dobré vést nějakou otevřenou konstruktivní debatu – ať už je to v médiích, v jakémkoliv jiném veřejném prostoru, nebo třeba i na půdě školy. Nějakým vlastně nekonfliktním způsobem prostě hovořit o tom, že každý člověk je nějaký, každý má nějaké vlastnosti, každý může mít nějakou sexuální orientaci nebo genderovou identitu, a myslím si, že především pro ty mladé lidi jsou takové diskuse vlastně zdravé a mohou posilovat jejich sebevědomí,“ uvedla Zachariášová.
Závěrem pak pohovořila o tom, jaké problémy gay a lesbické páry nejvíce vnímají. „Iniciativa Jsme fér se věnuje tomu, aby manželství pro páry gayů a leseb bylo v České republice realitou, a troufnu si tvrdit, že to je jedna z nejzásadnějších otázek, kterou i LGBT+ lidé vnímají. Vidíme to třeba i z průzkumů, kdy asi 96 procent LGBT+ lidí to považuje za jednu z nejzásadnějších věcí, která by zlepšila kvalitu jeho života,“ zmínila v závěru Zachariášová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef