Právník Dostál natvrdo o lécích: Kdo je vyrábí, na tom jsme závislí. Ale Lipavský raději označí Čínu za nepřítele

10.07.2023 20:55 | Zprávy

Expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál kritizuje ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, že aktivněji neřeší nedostatek některých léků a vše svaluje na dodavatelské řetězce. Podle poslance a člena sněmovního výboru pro zdravotnictví Róberta Telekyho (KDU-ČSL) nejsou podobné nedostatky v dodávkách za poslední roky ničím neobvyklým a jde o celosvětový problém, kterému nelze efektivně předcházet.

Právník Dostál natvrdo o lécích: Kdo je vyrábí, na tom jsme závislí. Ale Lipavský raději označí Čínu za nepřítele
Foto: Reprofoto: Prostor X
Popisek: Ondřej Dostál

„Pokud selhává trh s léčivy, je povinností Ministerstva zdravotnictví tento problém aktivně řešit, nikoliv se vymlouvat na dodavatele. Nástroje k tomu ze zákona má, aktivnější role Ministerstva zdravotnictví je tedy žádoucí,“ uvedl Dostál ve vysílání CNN Prima News s tím, že řešení problému je navíc v nedohlednu.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek chce totiž problém napravit novelou, podle níž si musí výrobci zajistit dostatečné zásoby až na dva měsíce a distributoři musejí podávat zprávy o aktuálním množství léků Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv. „Novela, na kterou se pan ministr Válek upíná, není ani v prvním čtení. Minimálně do podzimu 2024 proto žádné řešení z jeho strany nepřijde,“ pokračoval Dostál.

Podle poslance Telekyho ale nejde o výjimečnou situaci, za kterou by bylo zodpovědné Ministerstvo zdravotnictví. „Není to problém pouze evropský, nýbrž celosvětový. Distributoři jsou zvyklí na výpadek určitého léku. V posledních desetiletích se jedná o zcela běžný jev. Na podzim loňského roku byl nedostatek antibiotik a jiných léčiv skutečně značný,“ uvedl Teleky.

Jenže podle Dostála má stát ze zákona povinnost zajistit dostatek základních léků. „Pokud trh selhává, musí tuto záležitost Ministerstvo zdravotnictví aktivně řešit, a nikoliv se vymlouvat na farmaceutické firmy, distributory či exportéry,“ zopakoval Dostál a navrhl několik řešení.

„Stát buď může podpořit přesun výroby léčiv k nám, či zajistit dovoz kriticky nedostatkových medikamentů, aby pro ně pacienti nemuseli jezdit do členských zemí Evropské unie. Nedostatek však může stát snadno vyřešit za pomocí nástrojů, které v zákonech o léčivech jsou. K tomu však nedošlo,“ vyčetl ministru zdravotnictví Válkovi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

16:05 Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

Německo je karikaturou demokracie – exprezident Václav Klaus zkritizoval ve vysílání XTV změnu němec…