Právník Kysela: Rozhodnutí Nejvyššího soudu je absurdní interpretace ústavy

17.07.2013 7:00 | Zprávy

Ústavní právník Jan Kysela zásadně nesouhlasí s rozhodnutím Nejvyššího soudu (NS) o propuštění bývalých poslanců ODS Ivana Fuksy, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře, kteří byli zatčeni kvůli tomu, že se vzdali mandátů, za což údajně dostali nabídku lukrativních postů. To policie a státní zástupci vyhodnotili jako úplatek.

Právník Kysela: Rozhodnutí Nejvyššího soudu je absurdní interpretace ústavy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rebelové ODS v čele s poslancem Tluchořem

Rozhodnutí NS Jan Kysela velmi kritizuje, ústavu prý vykládá absurdně. "S podstatou věci hrubě nesouhlasím, ještě hruběji než v případě Víta Bárty. Podle toho, jak NS pracuje s článkem 27 ústavy o imunitě, mám skoro pocit, že má jiný text, než já," říká právník v rozhovoru pro deník Právo.

A vysvětluje své stanovisko tím, že v ústavě stojí, že imunita se vztahuje na hlasování poslanců na půdě Parlamentu ČR a na jejich projevy učiněné tamtéž, což je podstatou věci. NS tento článek ústavy prý vykládá tak, že poslance nelze trestat v zásadě za žádné jednání, které souvisí s politickou činností.

"Podle všeho to, co je chráněno indemnitou, neboli nepostižitelností, je veškerá politická činnost poslance, která probíhá ve sněmovně. Jenže to v ústavě psáno není. To je naprosto absurdní a iracionální interpretace ústavy, která naprosto ignoruje kontext dvou jednacích řádů obou komor," říká Kysela.

Může to být tečka za případem

Odborník se obává, že tímto rozhodnutím skončí celý případ. Je prý ovšem otázkou, zda by o tom vůbec měl NS rozhodovat, protože mu pravomoc náleží z dob, kdy ještě nebyl zřízen Ústavní soud. "Nevím, jestli by o rozsahu poslanecké imunity měl rozhodovat pětičlenný senát, jehož členové dělají běžně trestní právo," dodal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Měl by podle vás Turek přijít o řidičák?

Podle mě ano, myslím, že kdyby se jednalo o běžného občana, už by ho neměl. On jel přeci nejen rychle, ale do toho ještě měl mobil v ruce, a to je přeci taky protizákonné. A co jako odborník na dopravu říkáte na to, že podle Turka by se rychlost na dálnicích měla zvýšit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tlak na pád Součka. Stonjeková se obává, kdo a co se může vrátit do ČT

20:40 Tlak na pád Součka. Stonjeková se obává, kdo a co se může vrátit do ČT

Pod generálním ředitelem ČT se třese křeslo, jeho odvolání se bude řešit již zanedlouho. Popudil něk…