Před 45 lety se upálil na protest proti normalizaci Evžen Plocek

08.04.2014 9:29 | Zprávy

Před 45 lety, 9. dubna 1969, zemřel v jihlavské nemocnici technický úředník Evžen Plocek. Pět dní předtím se v Jihlavě na náměstí zapálil na protest proti nastupující normalizaci. Sebeobětováním navázal Plocek na odkaz Jana Palacha a Jana Zajíce, ale na rozdíl od nich o Plockovi veřejnost dlouho skoro nevěděla.

Před 45 lety se upálil na protest proti normalizaci Evžen Plocek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vzpomínkový pietní akt při příležitosti 44. výročí uctění památky padlých při vpádu vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa

Do celostátního tisku nepronikla ani řádka, kromě malé zprávy v černé kronice Rudého práva, která ale neuváděla ani iniciály.

Plocek se narodil 29. října 1929 v Jihlavě. Vyučil se nástrojařem a po válce nastoupil do jihlavského Motorpalu. V roce 1955 se stal předsedou závodního výboru ROH a vstoupil do komunistické strany. Po rozšíření vzdělání se stal vedoucím obchodního úseku a později náměstkem ředitele.

Na jaře roku 1968 zasedl v okresním výboru KSČ, kde patřil k zastáncům reformních myšlenek Pražského jara. Po srpnové invazi vojsk Varšavské smlouvy se zúčastnil vysočanského sjezdu, jehož delegáti žádali okamžité stažení cizích vojsk (sjezd později nové vedení KSČ prohlásilo za nelegální).

Ani nejbližší Plockovi známí se s odstupem času neshodli na tom, zda měl jeho čin jen politický motiv, či byl vyvrcholením jeho osobních problémů. Plocek totiž nezanechal žádný dopis, pouze těsně před činem na pult jedné ze střelnic na pouti hodil papírky se slovy: „Jsem pro lidskou tvář - nesnáším necit - Evžen" a „Pravda je revoluční - napsal Antonio Gramsci (italský politik, publicista a marxistický filosof - poznámka ČTK)".

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…