Do celostátního tisku nepronikla ani řádka, kromě malé zprávy v černé kronice Rudého práva, která ale neuváděla ani iniciály.
Plocek se narodil 29. října 1929 v Jihlavě. Vyučil se nástrojařem a po válce nastoupil do jihlavského Motorpalu. V roce 1955 se stal předsedou závodního výboru ROH a vstoupil do komunistické strany. Po rozšíření vzdělání se stal vedoucím obchodního úseku a později náměstkem ředitele.
Na jaře roku 1968 zasedl v okresním výboru KSČ, kde patřil k zastáncům reformních myšlenek Pražského jara. Po srpnové invazi vojsk Varšavské smlouvy se zúčastnil vysočanského sjezdu, jehož delegáti žádali okamžité stažení cizích vojsk (sjezd později nové vedení KSČ prohlásilo za nelegální).
Ani nejbližší Plockovi známí se s odstupem času neshodli na tom, zda měl jeho čin jen politický motiv, či byl vyvrcholením jeho osobních problémů. Plocek totiž nezanechal žádný dopis, pouze těsně před činem na pult jedné ze střelnic na pouti hodil papírky se slovy: „Jsem pro lidskou tvář - nesnáším necit - Evžen" a „Pravda je revoluční - napsal Antonio Gramsci (italský politik, publicista a marxistický filosof - poznámka ČTK)".
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk