Ačkoli experti z NÚKIB varovali, že by bylo lépe, kdyby lidé nepoužívali čínskou sociální síť Tik Tok, neboť není jisté, co se stane s daty, které na této síti lidé sdílejí. Podle serveru iDNES.cz i čtvrt roku po varování v Česku roste počet uživatelů Tik Toku.
„Aplikaci, kterou už si podle analýzy datové společnosti Demand Sage celosvětově stáhlo přes 1,6 miliardy lidí, v Česku aktuálně využívá kolem dvou milionu uživatelů, což je o asi čtvrtinu více než v březnu, kdy před ní český kyberúřad varoval. Průměrný počet měsíčních aktivních uživatelů je v Česku dokonce 2,4 milionů,“ napsal server.
Mluvčí pobočky bezpečnostní firmy Eset Ondřej Šafář v této souvislost upozornil, že Tik Tok se od ostatních sociálních sítí liší v tom, že svým uživatelům na jedné straně vybírá videa na míru a na straně druhé obsahuje menší množství reklamních sdělení, oproti jiným částem internetu. A podle Šafáře nelze vyloučit, že počet uživatelů Tik Toku v budoucnu ještě poroste.
Běžný uživatel prý na této sítí stráví den co den 70 minut, během kterých zhlédne na 300 videí.
Tik Tok sbírá o uživatelích celou řadu dat, v čemž se neliší od jiných sociálních sítí. Ale navíc prý Tik Tok sbírá data o nadmořské výšce, v jaké se pohybují konkrétní uživatelé. Verze Tik Toku, kterou používají přímo v Číně, je prý ještě agresivnější na sběr dat než aplikace užívaná mimo Čínu.
Není přitom bez zajímavosti, že Andrej Babiš chtěl v roce 2021 na Tik Toku vyvracet dezinformace o covidu. Ale jeho pokus se příliš neujal.
„Babiš sám je na Tik Toku aktivní a dosah má až ke sto tisícům zhlédnutí u jednoho videa. Stejně tak využívají tuto sociální síť i další politici; svou cestu do Švédska zde například dokumentuje neúspěšný kandidát na prezidenta a kandidát do europarlamentu za Svobodné Karel Diviš. Opačný přístup razí jeho úspěšný soupeř z prezidentské volby Petr Pavel, který ze sociálních sítí používá především Facebook, Twitter a Instagram,“ napsal server.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.