Před kamery ČT usedl velký zastánce protikuřáckého zákona Boris Šťastný. A spustil...

31.05.2017 22:57 | Zprávy

Ve středečních Událostech, komentářích České televize byl ve středu k vidění slovní souboj, který se tak často nevidí. Utkali se v něm bývalý poslanec za ODS a velký zastánce protikuřáckého zákona Boris Šťastný a senátorka Daniela Filipiová (ODS). Ač reprezentuje tutéž politickou stranu, kterou v parlamentu před lety zastupoval Šťastný, všem divákům muselo být jasné, že v pohledu na protikuřácký zákon se s ním neshodne.

Před kamery ČT usedl velký zastánce protikuřáckého zákona Boris Šťastný. A spustil...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ex-poslanec Boris Šťastný

Šťastný prohlásil, že má z přijetí tohoto zákona velikou radost. „Myslím si, že se tím země posunula dál,“ pochvaloval si Šťastný s tím, že s ním souhlasí řada současných či bývalých politiků. Ochrana zdraví člověka je prý zásadní nejen pro Šťastného.

Filipiová oponovala, že zákon o zákazu kouření omezuje podnikání. „A my se prostě domníváme, že to není správné,“ prohlásila dáma.

Šťastný okamžitě připomněl, že provozování autobusové či vlakové dopravy je také podnikání, a přitom se v autobusech nesmí kouřit. Všichni to respektují a nepovažují to za omezení svobody podnikání. „Zákaz kouření v restauracích není ani tak o hostech, jak se říká, ale o zaměstnancích, kteří celý svůj život museli v práci dýchat rakovinotvorné látky,“ udeřil bývalý poslanec ODS.

Filipiová si však trvala na svém. „Stát pozvolna stále víc zasahuje do života lidí a já si kladu otázku, kde to skončí? My se tady bavíme o následcích kouření a pasivního kouření, ale víme, kolik lidí umírá na silnicích? A víme, kolik lidí umírá na obezitu? A to zakážeme auta? Nebo zakážeme tučná jídla?“ ptala se senátorka.

Pokud jde o ochranu osob pracujících v restauracích, Filipiová konstatovala, že nikdo občany nenutí pracovat v hospodě, kde se kouří.  

Šťastný odvětil, že se každý může rozhodnout, zda bude kouřit, či nebude. Je to svobodná volba. Tento zákon plošně nezakazuje kouření. Podle Šťastného chrání stát zdraví osob, které zrovna nemají cigaretu v ústech. Kromě toho má prý stát kuřákům pomáhat, aby se svého zlozvyku zbavili.

Podle Filipiové se však stát v této věci chová jako pokrytec, protože z tabákového průmyslu inkasuje desítky miliard korun rok co rok. „Pro stát je dnes kuřák lovnou zvěří, ale současně ten stát z toho něco má,“ připomněla dáma. Pokud by chtěl být stát skutečně důsledný, měl by tabák postavit na úroveň heroinu a absolutně ho zakázat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vysklená okna, zapálené vlajky. Veganská feministická kavárna v Praze terčem útoků

7:58 Vysklená okna, zapálené vlajky. Veganská feministická kavárna v Praze terčem útoků

Podnik Safe space bookstore na pražském Žižkově, označující se za „první lidskoprávní knihkupectví a…