První neoficiální odhady výsledků pátečních voleb podle agentury AP ukazují, že žádná ze tří soupeřících politických frakcí nezíská ve 290členném parlamentu většinu. Reformisté usilující o výraznější demokratické změny v zemi ale zřejmě směřují ke své nejsilnější přítomnosti v zákonodárném sboru od roku 2004, a to na úkor konzervativců.
Volební účast podle dnešní informaci íránského ministerstva vnitra mírně překročila 58 procent. Poslance nového parlamentu a rovněž členy Shromáždění znalců, které volí a také může odvolat duchovního vůdce země, volilo kolem 32 milionů z 55 milionů oprávněných voličů, uvedlo ministerstvo. Nepotvrdil se tak očividně předpoklad ministra vnitra, který ve čtvrtek odhadoval, že by se volební účast mohla pohybovat kolem 70 procent. V minulých parlamentních volbách v roce 2012 přišlo odevzdat svůj hlas 64,2 procenta oprávněných voličů.
Volební výsledky z provincií by měly být podle agentury AFP známy ještě dnes, výsledky z Teheránu s jeho 5,5 milionu voličů pak v pondělí. Konečné oficiální výsledky, které musí potvrdit vlivná (konzervativní) Rada strážců ústavy, je možné očekávat až za několik dnů.
Íránci v pátek hlasovali v prvních parlamentních volbách od loňského uzavření jaderné dohody Teheránu se světovými mocnostmi, která přinesla zrušení některých hospodářských sankcí. Zahraniční agentury označují hlasování za projev vůle íránských voličů, kteří buď podpoří postavení umírněného prezidenta Rúháního, nebo naopak konzervativce, kteří mají dlouhodobé výhrady vůči Západu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk