Přední rakouský psychiatr varuje média: Neoznačujte teroristy za duševně choré!

05.08.2016 12:15 | Zprávy

Strůjci nedávných teroristických útoků ve Francii, Německu a Velké Británii jsou v médiích často označováni za depresivní a duševně choré jedince. Podle špičkového vídeňského psychiatra dr. George Psoty je však takové hodnocení situace chybné.

Přední rakouský psychiatr varuje média: Neoznačujte teroristy za duševně choré!
Foto: youtube.com
Popisek: Teroristický útok ve francouzském Nice

„Teroristické útoky politických extremistů a náboženských fanatiků nejsou důsledkem deprese nebo jiné duševní nemoci, ale v prvé řadě jejich kriminálního jednání. Nejde o žádné šílence v pravém slova smyslu. Měli bychom striktně oddělovat případnou duševní chorobu pachatelů od jasně promyšlené strategie a fanatické touhy teroristů zabíjet,“ konstatoval vedoucí lékař vídeňské Psychologické služby, která se ročně stará až o jedenáct tisíc pacientů.

Mainstreamová média a tzv. „odborníci“ přitom právě depresemi a špatným duševním stavem vysvětlovali prakticky všechny aktuální teroristické útoky. A to včetně toho zatím posledního, který se odehrál tuto středu v Londýně. Podobné zkratkovité vysvětlení však rakouský psychiatr odmítá. „Depresivní jedinec absolutně ztrácí zájem o dění kolem sebe. Často se nejsou tito lidé schopni ani obléci a jednoduše nemají dostatek energie ani motivaci k žádnému násilnému útoku,“ uvedl Psota v deníku Kronen Zeitung.

Psota, který je zároveň viceprezidentem Rakouské společnosti pro psychiatrii, důrazně varoval, aby lidé neházeli do jednoho pytle teroristy a duševně choré jedince. S názorem svého kolegy z oboru souhlasí také ředitel odboru psychiatrie na univerzitě v Lipsku profesor Ulrich Hegerl. „Jedním z hlavních příznaků deprese jsou pocity viny. Takoví lidé nemají vůli spáchat násilný trestný čin. Nelze samozřejmě vyloučit, že například pachatel teroristického útoku v Mnichově měl deprese, ale ta rozhodně nebyla spouštěcím mechanismem pro vraždění.“

Hegerl nicméně konstatuje, že diagnostikovaná deprese může být považována za jednu z možných polehčujících okolností. Dodává zároveň, že neléčená deprese může časem dospět k maniodepresivní chorobě. Z mnoha studií navíc jasně vyplývá, že deprese nezvyšuje riziko k uskutečnění násilného trestného činu. „Depresivní jedinci obvykle umírají osamoceně,“ má jasno profesor a vedoucí lékař v psychiatrické léčebně v Bayreuthu Manfred Wolfersdorf.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…