„Různé firmy u nás investují, pracují, nahrazují naše firmy, takže u nás se vyrábí, odveze se zisk do zahraničí, u nás zůstane odpad, zbytky. Přebírají si lidi, odvážejí si nejkvalitnější lidi do zahraničí,“ kritizoval a vysvětloval Musil v úvodu rozhovoru, proč hovoří o smetišti. Podle jeho slov musí být ochrana vnitřního trhu. „Majitelé firmy by měli nabírat pouze domácí obyvatelstvo,“ domnívá se.
A vysvětlil i to, co je univerzální celoplanetární supermarket. „Podívejte se, kam chodí lidé nakupovat. Místní zdroje jsou v podstatě vytlačeny, vše zůstává v supermarketech a ty jsou zvýhodňovány,“ míní Musil.
Musil a jeho hnutí dále usiluje o to, aby se při vyhlašování zákonů a jiných obecně závazných právních předpisů užívalo rovnoprávně českého i moravského jazyka. „V České republice, zvlášť v médiích, se používá stále pražský dialekt,“ kritizoval Musil. „Spisovná čeština nevychází ani tak z českých dialektů jako právě z moravských. To je od Bible kralické. Ten jazyk vznikal na Moravě a od toho se odvíjel,“ domnívá se a kritizuje, že Češi mají do spisovného jazyka podstatně dál než Moravané.
Samotný název jazyka je podle něj divný. „Když Češi tím jazykem, který se jmenuje spisovná čeština, nechcou mluvit, nemluví tím doma. Je to pro ně cizí jazyk. Nevnímají ho jako svůj,“ popsal Musil.
„Moravským jazykem se nemyslí žádný dialekt, kterých je samozřejmě hromada, ale myslí se tím jazyk, který je spisovný. My se domníváme, že český jazyk se má originálně jmenovat moravský, když vychází z těch moravských dialektů. A vnímali by to Češi jako útlak? Možná by to stálo za zkoušku, jak by to vnímali,“ zeptal se Musil, a že děti ve školách by třeba měly pětkrát týdně hodiny moravského jazyka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.