„Samozřejmě máme zájem o větší zapojení českých firem ve Vietnamu, který zřejmě brzy bude stomilionovým trhem. Podnikatelé, kteří se mnou do Vietnamu přijeli, hledali nové obchodní partnery, ale také projevili zájem o vietnamské zaměstnance, zejména v oblasti průmyslu a strojírenství,“ uvedl předseda Senátu.
„Vidím tuto návštěvu jako další krok k restartu české přítomnosti na vietnamském trhu. Bohužel se ukazuje, že jsme jako Česká republika zcela nedostatečně vytěžili příležitost v podobě celé generace Vietnamců, kteří hovoří česky, protože u nás pracovali nebo studovali. Naše firmy musí oživit českou stopu ve Vietnamu a využít třeba právě dvousettisícovou komunitu česky hovořících Vietnamců. Ti mohou zmíněnému restartu pomoci,“ doplnil Štěcha viceprezident Hospodářské komory ČR Bořivoj Minář. Podle Mináře české podnikatele dlouhodobě trápí kritický nedostatek kvalifikovaných pracovních sil a doufají, že díky nově vytvořeným vazbám ve Vietnamu by mohli získat nové zaměstnance, kteří ovládají alespoň základy češtiny.
V desetimilionovém Ho Či Minově Městě dnes Štěch spolu s rektorem zlínské Univerzity Tomáše Bati (UTB) otevřel nové Baťa centrum. Bude sídlit na prestižní Ton Duc Thangově univerzitě (TDTU) a jeho úkolem bude koordinovat společné studijní programy na českých a vietnamských vysokých školách, organizovat výměnné pobyty studentů a akademických pracovníků či zajišťovat nábor studentů na české univerzity. Spolupráci v oblasti vědy a výzkumu domlouval s vietnamskými partnery rovněž předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk