Nezávislá senátorka Jana Zwyrtek Hamplová vyvolala vlnu ostrých reakcí. Na půdě horní komory Parlamentu totiž prohlásila, že by romským dětem možná pomohlo, kdybychom je oddělili od neromských. Myšlenka společných tříd je podle senátorky sice hezká, ale politička je toho názoru, že se neosvědčila.
„Naopak, možná kdyby se udělaly samostatné třídy pro romské děti, vybudujeme jim ty rovné šance do budoucna. Není to diskriminace, je to naopak prostě úplně rozumný krok,“ uvedla Zwyrtek Hamplová. Informovala o tom ČTK.
Organizace Romea se ihned ohradila.
„Vzdělání by mělo být pro všechny děti bez rozdílu etnického původu stejné a nikdo by neměl být segregován z důvodu své etnické příslušnosti. Tento výrok není nic jiného než projev rasismu a segregace. Odsuzujeme tento výrok a důrazně odmítáme jakoukoliv formu rasové segregace ve vzdělávání,“ napsal Štefan Balog, manažer stipendijního programu organizace Romea.
Podobně ostrých reakcí přišlo víc.
„Dobrovolničila jsem v dětských domovech v Arménii a Maroku a poté se jako politička začala věnovat sociální oblasti. Věřím totiž, že společnost musí dopomáhat k rovnosti šancí. Slova senátorky Zwyrtek Hamplové o faktické segregaci romských dětí jsou rasistická a odpudivá,“ napsala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
„Senátorka Zwyrtek Hamplová si spletla století a možná i kontinent. Chce zavádět segregované třídy jen pro romské děti. My bychom byli raději, kdyby v Senátu nebyli lidé, kteří rozpoutávají nenávist a šíří dezinformace,“ uvedlo v reakci hnutí STAN.
A tak se senátorka Zwyrtek Hamplová k celé věci vyjádřila na facebooku ještě jednou. Je přesvědčena, že čelí lynči.
„Asi to bude překvapení pro všechny – dnes jsem se sešla (na jejich pozvání) se zástupci významné romské komunity… Proč? Bylo na ně naléháno ze všech stran, aby se přidali k tomu ‚lynči‘, který byl na mne rozjetý za onu jednu větu z patnáctiminutového vystoupení v Senátu. Po prvotním ‚naštvání‘ na mne, když viděli tu jednu větu, však Bartoloměj Girga (na foto vlevo) usoudil, že by se k tomu neměli bezmyšlenkovitě propůjčit, ale naopak mne požádat o setkání a probrat to tzv. z oka do oka, o co vlastně šlo, protože z jedné věty nelze dělat závěry. A to se také stalo,“ uvedla.
Z rozhovoru prý vzniklo video určené i pro Romy. Zwyrtek Hamplová zdůraznila, že nemá problém komunikovat napříč celou společností.
„Díky Bartoloměji Girgovi za tento odpovědný a zralý přístup, když to takto vymyslel a onu kauzu ‚jedna věta‘ tímto ukončil. Nenechali se tedy zneužít ani ‚použít‘. Můj přístup dát si společně kafe chlapi velmi ocenili, a musím říct, že to kafe bez ohledu na jeho důvod bylo srdečné. Jak jsem se vyjádřila – pánové dokázali víc než premiér Petr Fiala, tj. komunikovat, a to i se mnou, ze které se titulky novin snažily účelově vyrobit rasistku (dezinformátorka jim už asi nestačí, protože čas mi dává za pravdu) a psali jasné lži o mých ‚návrzích na segragaci romských dětí‘, které nikdy nepadly. Tito romští pánové tedy pochopili, že vůči mně je to jasný záměr, a odmítli se na tom dál podílet,“ pokračovala.
Pánům poděkovala za rozhovor a novinářům vzkázala, že pokud ji chtěli upálit a nechat všechny Romy, aby jí vynadali, tak se přepočítali.
Podobný přešlap jako Jana Zwyrtek Hamplová měl na triku Andrej Babiš v roce 2016, ještě v časech, kdy zastával post ministra financí. Tehdy se vyjadřoval k táboru v Letech u Písku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.