Když se změnila vláda v Polsku a Donald Tusk s koalicí okolo Občanské platformy převzal otěže moci, řada úředníků a politiků v Bruselu si nepochybně oddechla. V opozici zmizela vláda strany Právo a spravedlnost Jarosława Kaczyńského, která se velmi tvrdě stavěla proti migračnímu paktu i proti EU a dalším evropským plánům.
Jenže se zdá, že od Kaczyńského k Tuskovi Brusel přešel z deště pod okap. Alespoň v otázkách migrace a migračního paktu. Tusk oznámil, že Polsko nezavede migrační pakt EU ani žádné další návrhy, které by Polsko nutily k povinnému přijímání migrantů.
„Vzpoura proti regulaci je nevyhnutelná! Ať se to někomu v EU líbí nebo ne,“ napsal Tusk na sociální síti X.
The revolt against regulation is inevitable! Whether someone in the EU likes it or not. The time is now!
— Donald Tusk (@donaldtusk) February 4, 2025
Polská televize TVP doplnila, že Polsko přijalo milion uprchlíků z Ukrajiny.
Komentář premiéra následoval po neformálním setkání ministrů EU ve Varšavě minulý týden, kde evropský komisař pro vnitřní záležitosti a migraci Magnus Brunner na tiskové konferenci řekl, že Polsko nebude vyloučeno z migračního paktu EU. „Podle práva EU neexistují žádné právní možnosti osvobodit Polsko od provádění jakýchkoli prvků paktu,“ řekl Brunner, na jehož slova upozornila TVP.
Postoj polského premiéra je ozvěnou jeho loňského rozhodnutí dočasně zakázat žádosti o azyl uprchlíkům, převážně z Blízkého východu a Afriky, překračující polsko-běloruskou hranici.
Pakt Evropské unie o migraci a azylu rovněž zavádí rychlý proces prověřování, jehož cílem je urychlit proces deportace, a rozšiřuje počet zemí „bezpečného seznamu“ mimo EU, čímž se zvyšuje pravděpodobnost zamítnutí žádostí o azyl.
Pakt je dlouho diskutovanou reakcí EU na migrační krizi v roce 2015, kdy do bloku přišlo 1,3 milionu žadatelů o azyl, většinou prchajících před občanskou válkou v Sýrii.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák