Překvapení Stanjurova balíčku: Jídlo v nižší sazbě, ale za pití si připlatíte

11.05.2023 19:59 | Ze sítí

Vláda v rámci konsolidačního balíčku rozhodla o přesunu potravin do nové, snížené sazby daně z přidané hodnoty, a sice z 15 procent na 12 procent. Ďábel je však skryt v detailu, upozorňuje Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu, na skutečnost, že nižší DPH se nebude týkat nápojů.

Překvapení Stanjurova balíčku: Jídlo v nižší sazbě, ale za pití si připlatíte
Foto: vlada.cz
Popisek: Tomáš Prouza

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) doufá, že 11. květen letošního roku bude bodem obratu. „Odstraňujeme absurdity daňového systému,“ dodal také Stanjura při představování konsolidačního balíčku, který podle Stanjury sníží schodek v příštím roce o 94,1 miliardy korun, v roce 2025 o dalších 53,4 miliardy korun.

„Nemůžeme dělat vše na dluh a půjčovat si bezhlavě,“ podotkl také ministr. „Tři základní komodity budou mít snížené DPH – všechny potraviny, bydlení a zdravotnické výrobky z 15 na 12 procent,“ sdělil ministr s tím, že ruší celkem 22 daňových výjimek, nejenom v zákonu u daní z příjmů, u energetických daní, u DPH a podobně.

Stát také zvýší spotřební daně například z tabáku a alkoholu. Vyšší DPH bude mít i točené pivo, z 10% se přesune do 21% sazby DPH. Za dva roky to vynese státu 10,9 miliardy korun, většinu v příštím roce, oznámil ministr financí.

Nové sazby daně z přidané hodnoty hodnotí Tomáš Prouza jako nelogické. Své spoluobčany, kteří se mají dočkat alespoň výhody v podobě levnějších potravin od ledna 2024, na sporné nastavení sazeb DPH upozornil na svém twitteru.

„Jedno upozornění pro všechny: nižší 12% DPH se vztahuje jen na potraviny, nikoliv na nápoje (zřejmě alko i nealko), které budou v 21% sazbě DPH (jako za covidu je ďábel skryt v detailu textů, zveřejněných až po tiskové konferenci),“ napsal Prouza.

 

 

„Mně zajímá ta nelogičnost – proč 12 procent na pomeranč a 21 procent na pomerančový fresh?“ vyměňoval si pak Prouza pod svým příspěvkem názory s některými uživateli, kde se pozastavoval nad tím, proč se snižení daně z přidané hodnoty nebude týkat například kávy, čaje, minerálek, vody či džusů apod.

 

 

Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) přitom původně ujišťovala, že základní životní potřeby budou v nižší sazbě.

O vládním konsolidačním balíčku, který čelí ostré kritice ze strany odborů i opozice, a změnách penzí by měla v pondělí jednat také tripartita. Odbory si však stěžují na to, že s nimi kabinet a jednotliví ministři záměry předem neprobírali. Konsolidační balíček zahrnuje 58 opatření, díky kterým se má snížit schodek rozpočtu v příštím roce o zhruba 94 miliard korun a v roce 2025 o 53 miliard korun, celkem tedy o 147 miliard korun.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…