Na sjezdu republikánů v Milwaukee vystoupil také šéf Teamsters Sean O’Brien, šéf kanadsko-amerických odborů.
„Sean O’Brien uzavřel první večer republikánského shromáždění projevem, který rozhodně nebyl obvyklým republikánským vystoupením, na což upozornil tím, že řekl davu v Milwaukee, že je prvním prezidentem svazu Teamsters, který promluvil k takovému shromáždění,“ napsal server amerického listu New York Times.
Sám O’Brien přiznal, že jeho přítomnost na sjezdu rozzuřila odbory, rozhněvala mnohé na levici a vyvolala protesty pravicových kritiků odborů. Jeho organizace má asi 1,3 milionu členů.
O to, aby mohl promluvit na jejich prezidentském nominačním shromáždění, požádal podle NYT i demokraty, ale zatím se nedočkal odpovědi. Demokraté absolvují nominační sjezd příští měsíc.
Posteskl si, že „Američané volí odbory, ale nemohou získat odborovou smlouvu“. Mluvil také „ekonomickém terorismu v jeho nejhorší podobě. NYT upozornil, že podobná slova na setkáních republikánů většinou nezní.
NYT také poznamenal, že nejdřív byly O’Brienovy věty přijímány dobře, ale čím déle mluvil, tím tišeji se chovalo publikum, k němuž hovořil. Toto ticho bylo o to výraznější, o co většího potlesku a slov podpory se dostávalo jiným řečníkům. O’Brien na několika místech projev přerušil a čekal na potlesk. A narazil do zdi z ticha.
Mnozí z odborářů tvrdí, že Trump nebyl jako prezident žádným přítelem tvrdě pracujících, zatímco prezident Biden splnil v podstatě všechny požadavky odborů včetně podepsání zákona o finanční pomoci ve výši více než 30 miliard dolarů pro penzijní fond Teamsters.
Sean O’Brien však ve svém vystoupení pochválil Trumpova kandidáta na viceprezidenta J. D. Vance a prohlásil, že senátor z Ohia toho pro dělníky udělal hodně. Ocenil též republikána Joshuu Hawleye, který prosazoval i vyplácení přímé finanční covidové pomoci občanům v časech pandemie. A dosáhl svého cíle.
Na sociálních sítích také zaznělo, že O’Brien vyslovil nějaký názor a byl vyslyšen.
Bezpečnostní analytik Tyler Weaver poznamenal, že se republikáni postupně proměnili ve stranu, kterou jsou ochotni volit i dělníci.
„Zatímco se nikdo nedíval, republikánská strana se díky Trumpovi stala stranou dělnické třídy. Proletariátu, chcete-li. Nakonec se vedení odborů rozhodlo reflektovat politické názory svých členů, kteří platí příspěvky,“ napsal analytik.
Ozval se také bývalý odborář, který prý byl v roce 2020 z odborů vyhozen za to, že se stavěl na stranu republikánů.
„Jsem bývalý člen Teamsters a v roce 2020 mě můj svaz předhodil vlkům za podporu Trumpa a kandidaturu do Kongresu za republikány. O 4 roky později šéf Teamster podporuje Trumpa. Je to hořkosladké, ale vítejte na palubě Brothers & Sisters,“ napsal na sociální síti X.
Spisovatelka Carol Rothová ocenila, že se republikán snaží navázat kontakty s odbory, ale jedním dechem varovala, že při této snaze nesmí zapomínat na drobné podnikatele.
„Pokud Trump/republikáni najdou způsob, jak získat odbory, jako jsou Teamsters, a zároveň vyvážit podporu pro malé podniky a nezávislé dodavatele, bude to obrovská výhra. To není snadná věc, ale nesmí opustit drobné živnostníky,“ žádala na sociální síti X.
Zakladatel Ligy amerických dělníků Steve Cortes po O’Brienově vystoupení napsal, že dělníci chtějí vidět Ameriku na prvním místě, a proto se připojují k Trumpovi.
Také IT Greg Magarshak specialista poznamenal, že s Trumpem se republikáni přibližují dělníkům.
„Je to jako nechat (levicového politika a neúspěšného uchazeče o prezidentský úřad) Bernieho Sanderse mluvit na republikánském shromáždění ve prospěch odborů a amerických pracovníků a nechat všechny tleskat. Donald Trump skutečně transformuje republikány směrem k americkému dělníkovi,“ napsal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák