Šéfové vlád unijních zemí budou dnes v Rakousku mimo jiné jednat o návrhu předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, který chce do roku 2020 zvýšit počet členů evropské pohraniční agentury z nynějších řádově stovek až na 10 000. Některé země tento záměr kritizují a Babiš se svým slovenským protějškem Peterem Pellegrinim na pondělním společném jednání české a slovenské vlády v Košicích označili Frontex za zbytečnou paralelní strukturu k národním pohraničním strážím.
„Já bych chtěl, abychom si řekli, proč máme navyšovat počet těch policistů nebo pohraniční stráže z 1 500 na 10 000. Kam půjdou, proč to tak je,“ řekl novinářům český premiér. Zopakoval své přesvědčení, že Itálie či Malta se bez pomoci Frontexu obejdou a že EU by měla pomáhat spíše přímo těmto zemím.
Šéf unijních summitů Donald Tusk se dnes chystá vyzvat unijní státy, aby se kvůli migrační problematice přestaly vzájemně napadat a hledaly funkční řešení. Jeho součástí by mělo být i posílení Frontexu.
Český premiér před neformální večeří představitelů zemí EU bude o společném postupu jednat s lídry zbývajících tří států Visegrádské čtyřky, tedy Maďarska, Polska a Slovenska. Zda mají na věc obdobný názor, není podle Babiše zatím jasné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk