Premiér Babiš považuje žebříček vnímané korupce TI za svatý boj proti němu

23.01.2020 21:22 | Zprávy

Žebříček vnímané korupce Transparency International (TI), ve kterém se Česko proti loňsku propadlo o šest míst na 44. příčku ze 180 zemí, je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nesmyslný. Považuje jej za svatý boj ředitele organizace Davida Ondráčky proti své osobě. Babiš to dnes řekl novinářům při pracovní cestě v Izraeli.

Premiér Babiš považuje žebříček vnímané korupce TI za svatý boj proti němu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Důvodem propadu České republiky v mezinárodním indexu vnímání korupce jsou podle ředitele protikorupční organizace privatizace státu oligarchy, špatné fungování regulačních orgánů a nedostatečná transparentnost při zadávání veřejných zakázek a poskytování dotací. Babiše Ondráčka kritizoval i v souvislosti s dotační politikou státu, která je podle TI neprůhledná. O problémech Babiše mluvila i mezinárodní verze zprávy TI o indexu vnímání korupce.

„Pokud ta neziskovka ve svatém boji proti Babišovi je schopna i dělat žebříčky, aby to blbě vypadalo, tak já jsem viděl na Twitteru pana (bývalého náměstka ministra průmyslu a obchodu Ondřeje) Malého, který říká, že na první a 18. pozici jsou země, které praly peníze. Nechápu, jak se tam mohly dostat,“ řekl Babiš. Skandál kolem praní špinavých peněz se týká transakcí v hodnotě 200 miliard eur (přes pět bilionů korun) z let 2007 až 2015, které Danske Bank uskutečnila přes estonskou divizi.

„Žebříček je nesmyslný, je to zase svatý boj pana Ondráčky proti Babišovi. Neváhá ani poškodit Českou republiku,“ uvedl premiér. Oponoval, že za jeho vlády nevznikl žádný korupční skandál. „Poslední korupční skandál potenciálně ve vládě bylo rozdělování peněz v nějakém bytě za ministryně Valachové,“ připomněl Babiš už ve středu dosud neobjasněnou korupční aféru kolem rozdělování sportovních dotací. Poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD) tehdy byla ministryní školství.

Premiér má s českou pobočkou TI, která se věnuje jeho údajnému střetu zájmů kvůli holdingu Agrofert, dlouhodobé spory. Opakovaně ji označil za zkorumpovanou organizaci s pochybným financováním, TI se proti tomu brání u soudu. Z výroční zprávy TI za rok 2018 vyplývá, že náklady organizace činily 9,96 milionu korun, příjmy v podobě dotací, grantů či darů 10,22 milionu. Nejvíc peněz, téměř tři miliony, TI na projekty získala od Ministerstva zahraničí, další peníze poskytly například resorty vnitra a práce a sociálních věcí. Mezi zdroji je také Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

náhrady

Proč jste je začali řešit až teď? A proč je nezrušíte úplně? Platy máte přeci dost vysoké, tak na co ještě nějaké náhrady? A máte nějak zjištěno, jaká je vůle systém náhrad změnit? Já o tom dost pochybuji, když sleduji debatu o navyšování vašich platů. Ema

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

FOTO Vrecionová očkována přímo v europarlamentu. Lékaři Šmucler a Šťastný zděšeni. Oba si toho všimli

17:23 FOTO Vrecionová očkována přímo v europarlamentu. Lékaři Šmucler a Šťastný zděšeni. Oba si toho všimli

Europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS) v tomto týdnu vyrazila na očkování proti chřipce i proti co…