Premiér Sobotka přednášel studentům ve Zlíně: O kvótách se s námi v EU rozhodli nevyjednávat. Visegrádská čtyřka má ale vliv. Populisté nabízejí nereálná řešení...

26.04.2016 19:30 | Zprávy

REPORTÁŽ „Visegrádská čtyřka je aktivnější a vlivnější, protože Česká republika poslední necelý rok V4 předsedá,“ uvedl mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka na setkání se studenty Univerzity Tomáše Bati, kterou navštívil v rámci návštěvy Zlínského kraje. Na besedě se studenty se vyjádřil k migrační krizi a výsledkům prvního kola prezidentských voleb v Rakousku. „Je to varování pro sociální demokracii a nejen rakouskou. Je to dlouhodobý trend v Evropě a uprchlická krize funguje jako katalyzátor.“

Premiér Sobotka přednášel studentům ve Zlíně: O kvótách se s námi v EU rozhodli nevyjednávat. Visegrádská čtyřka má ale vliv. Populisté nabízejí nereálná řešení...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka hned v úvodu upozornil na to, že o Evropě slyšíme jen v souvislosti s nejrůznějšími typy krizí. „Ačkoli média jsou zahlcena nejrůznějšími krizemi a mohlo by to vypadat, že se nacházíme v době nějakého krizového managementu, stojí za to, abychom se podívali na celkový proces a zamysleli se nad tím, proč potřebujeme evropskou integraci,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka před studenty Univerzity T. Bati. Připomenul pak historii naší účasti v Evropské unii a další dějinné souvislosti. Pak upozornil na význam toho, že jsme členy osmadvacítky. „Jsme schopní vyjadřovat se a ovlivňovat podstatné otázky, které se týkají vývoje na celém evropském kontinentu,“ uvedl Sobotka. „Evropská integrace je velmi efektivní nástroj pro zemi naší velikosti,“ dodal s tím, že Evropská unie je vnímána jako globální partner, který je schopen ovlivňovat i to, co se odehrává na celosvětovém hřišti. „Jsme schopní vytvářet společné evropské pozice a skrze Evropu uplatňovat svůj vliv a zájem, který Česká republika má,“ uvedl také Sobotka. „Způsob, jak prosazovat demokratickou vůli občanů v zemích, jako je ČR, vyžaduje integrační celek,“ zmínil.

Premiér: Každá vláda se podílí na spolurozhodování v Evropské unii

Po úvodním proslovu pak zazněl první dotaz z publika, kdy student vycházel z textu jistého polského profesora: „Hněv obyčejných lidí se upřel na Brusel a právě řešením může být prý decentralizace EU a vytvoření jednotlivých center. Píše o tom, že právě Visegradská čtyřka může být jedním z těchto center.“ Premiér Bohuslav Sobotka v reakci zmínil: „Velké zjednodušení je rozdělovat my a oni. My jsme v České republice, myslíme to dobře, a pak je tady Brusel, který s námi nemá v podstatě nic společného a rozhoduje za nás a bez nás,“ reagoval premiér. Upozornil na to, že jednou rovinou rozhodovacích pravomocí jsou Evropský parlament a Evropská rada. „Každá vláda se podílí na spolurozhodování v Evropské unii. Má například možnost uplatnit žlutou kartu. Pak jsou evropské rady, kam jezdí ministři zemí. Problém je to, co jsme zažili na vlastní kůži po reformě v rámci Lisabonské smlouvy, kdy se rozšířily možnosti pro přehlasování menšiny. Tohle je velký problém,“ uvedl Sobotka, což ilustroval na příkladu hlasování o kvótách. „Rozhodli se s námi, kteří jsme měli jiný názor, nevyjednávat,“ doplnil.

Sobotka: V4 je aktivnější a vlivnější

Vyzval také, abychom byli schopní přijmout zodpovědnost a aktivně prosazovali vlastní zájem. „V4 je aktivnější a vlivnější, protože Česká republika poslední necelý rok V4 předsedá. Podíleli jsme se na tom, že V4 byla vidět a slyšet. Byla to Česká republika, která často musela jít do velmi nepopulárních soubojů na půdě Evropské rady. Jsem rád, že se nám povedlo V4, o které se tak před dvěma, třemi lety mluvilo tak, že jde o nostalgický spolek, oživit,“ doplnil premiér Sobotka. Zmínil i to, že se právě Visegrádská čtyřka často stává mluvčím jiných zemí, které nemají tolik síly, aby dokázaly prosazovat názory.

Sobotka: Populisté nabízejí nereálná řešení

V dalších otázkách se lidé z publika ptali předsedy vlády na jeho názory na migrační krizi. Někteří mu děkovali za to, že tato vláda „pracuje pro lidi“. Jeden ze studentů se ptal také na krizi tradičních politických stran a názor premiéra na výsledky prvního kola rakouských prezidentských voleb: „Není to trend, který by se objevil včera. Uprchlíci se stali katalyzátorem. Pohyb tu byl historicky, když se podíváte například na Rakousko, kde posílila Strana svobodných. Velmi často se to děje v zemích, kde historicky byla nejsilnější sociální demokracie. Jediné místo, kde se to nepovedlo, byla Vídeň. Je tady tento pohyb a souvisí to s tím, že oslabuje střed a nacionalisté získávají voliče zprava a zleva,“ uvedl Sobotka, který dál konstatoval: „Velká část voličů sociální demokracie přešla. Řadu z nich oslovila jednoduchá řešení, která hlásají nacionalisté a populisté. Souvisí to se strachem ze ztráty sociálního statusu a z ohrožení z hlediska bezpečnosti. Toho dokážou populisté využít. Řešení, která oni nabízejí, nejsou ale reálná a nebudou fungovat.“ Trend, který se teď zřetelně projevil v rakouské společnosti, je podle Sobotky signálem: „Je to varování pro sociální demokracii a nejen rakouskou. Je to dlouhodobý trend v Evropě a uprchlická krize funguje jako katalyzátor.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Mám dojem, že vláda se bojí svých občanů

17:53 Zeman: Mám dojem, že vláda se bojí svých občanů

S vánočními a novoročními projevy se přímo roztrhl pytel. Zúčastnil se i bývalý prezident Miloš Zema…