Hlavním tématem debaty ministerského předsedy a českých velvyslanců v regionu má být migrační krize a boj proti Islámskému státu. Právě Turecko, Libanon a Jordánsko totiž nesou hlavní tíhu migrační vlny ze Sýrie, když na svém území hostí několik milionů syrských uprchlíků.
Jen v Jordánsku jich je v současnosti asi 630.000, přičemž kolem 80 tisíc z nich našlo útočiště v táboře Zaatarí, který je tak největším uprchlickým táborem na Blízkém východě. Sobotka se do něj podívá v neděli, kdy ho čeká i schůzka s jordánským králem Abdalláhem II. i premiérem Abdalláhem Ansúrem.
Auto s novináři mělo drobnou nehodu
Do Jordánska česká delegace dorazila v sobotu před sedmou hodinou SELČ. Její cestu z letiště poznamenala drobná nehoda auta s novinářským doprovodem, které při předjíždění svou zadní částí zavadilo o auto za sebou. Nikomu z novinářů se nic nestalo a po krátké přestávce mohli pokračovat za hlavní částí delegace.
Sobotka se v Ammánu nejprve sešel s několika krajany, kteří v Jordánsku žijí, a poté pohovořil i se čtveřicí syrských studentů, kteří budou od příštího měsíce v Česku. Skrze vládní program stipendií dostane celkem 20 Syřanů možnost studovat na českých vysokých školách. První den své návštěvy Jordánska zakončil premiér diskuzí s českými velvyslanci.
Ještě před odletem z Prahy Sobotka novinářům řekl, že Česko je připraveno v příštím roce Jordánsku pomoci více než 100 miliony korun na zvládnutí migrační krize. Nabízí i lékařskou pomoc nebo výcvik vojáků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam