Premiér začíná mít větší problém než Jiří Pospíšil, naznačil volební potenciál. Zato ČSSD jede jak drezína

15.02.2019 10:31 | Zprávy

Volební potenciál je nepravidelně užívaný nástroj, který ukazuje, kolik procent hlasů by daný politický subjekt mohl v rámci celé republiky v současnosti hypoteticky získat, pokud by se k němu přiklonili všichni lidé, kteří jeho volbu reálně zvažují a nevylučují účast u voleb. Oproti klasickým volebním preferencím či modelům jde o sumu, která vypadá výrazně vyšší. A právě takovéto měření přinesla v únoru agentura Phoenix research. Její výzkum byl proveden na vzorku 1.088 respondentů mezi 15. lednem a 12. únorem 2019.

Premiér začíná mít větší problém než Jiří Pospíšil, naznačil volební potenciál. Zato ČSSD jede jak drezína
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Podle volebního potenciálu by bylo první hnutí ANO premiéra Babiše, to by získalo 31,6 procenta. Na druhém místě by skončili Piráti (18,6%), následovali by občanští (17%) a sociální demokraté (11,9%). Pod hranicí deseti procent volebního potenciálu se překvapivě umístila Okamurova SPD (8,8%). Naopak silné číslo by si připsalo hnutí STAN (6,8%). KSČM stále osciluje na hranici volitelnosti (5,9%), což by se týkalo rovněž lidovců (5,5%) a TOPky (5,1%). Nikdo další by si ani při teoretické podpoře v rámci volebního potenciálu agentury Phoenix nepřipsal pět procent a víc, které jsou nutné pro vstup do Poslanecké sněmovny.

ParlamentníListy.cz ovšem zajímalo, jak vypadají jednotlivá čísla v mezisoučtech. Šlo nám o to se dozvědět, kolik lidí jednotlivou partaj či hnutí nevylučuje podpořit a současně nevylučuje ani svoji volební účast. Právě tyto faktory totiž tvoří volební potenciál. A kdo čekal, že Babišovo ANO bude válcovat všechny, ten se spletl. ANO má nad rámec svých preferencí (podle volebního modelu STEMu klesá vládnoucí hnutí soustavně od listopadu 2017) pouze 1,6 procenta těch, kteří by jej zvažovali volit. Součet 30 procent preferencí a 1,6 procenta podporovatelů tvoří souhrnných 31,6 procenta volebního potenciálu. Hůře než ANO, co se tohoto kritéria týká, jsou už jen zástupci KDU-ČSL. Jejich podporu nad rámec preferencí by využilo 1,5 procenta oslovených. Lidovci by tak v příštích volbách mohli mít problém do Sněmovny proniknout. Dodejme, že u STEMu se pohybují už skoro dva roky na hranici pěti až šesti procent v modelu i v preferencích.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čvančarová, Pavel i „krásně oblečený mladík“ po akci za Ukrajinu čelí zlému srovnání

20:33 Čvančarová, Pavel i „krásně oblečený mladík“ po akci za Ukrajinu čelí zlému srovnání

„Silně mi to připomíná dobu těsně před pádem komunistického režimu. Jakeš se v Sovětském svazu dověd…