Zelená hranice byla uzavřena kvůli "ochraně občanů Maďarska a Evropy", konstatoval dnes časně ráno vládní mluvčí Zoltán Kovács v pohraniční vesnici Zákány. "Stále je ale možné překročit hranici legálně a požádat o azyl," dodal Kovács.
Už před měsícem Maďaři zablokovali hranice se Srbskem. Právě kvůli tomuto kroku Budapešti se pak hlavní tranzitní zemí pro uprchlíky směřující z Řecka přes Balkán do západní Evropy stalo Chorvatsko. Také na hranicích s Chorvatskem, stejně jako na těch se Srbskem, postavili Maďaři hraniční plot.
Pár minut před půlnocí vystoupilo ještě z vlaku na chorvatské straně hranice nedaleko maďarské obce Zákány na 2000 běženců. Maďarsko jim jako poslední skupině povolilo krátce před 1:00 SELČ vstoupit na maďarské území. Následně byly poslední otvory v plotu hermeticky uzavřeny, uvedl reportér agentury AFP.
Slovinsko už preventivně zrušilo přeshraniční vlaky
Chorvatsko oznámilo, že bude přistěhovalce nyní vozit k hranici se Slovinskem, aby se vyhnuli Maďarsku a mohli pokračovat ve své cestě na západ. Slovinský ministr zahraničí Karl Erjavec v pátek řekl, že Lublaň nebude příchodu migrantů bránit, dokud Německo bude běžence dál přijímat. V souvislosti s očekávaným přílivem uprchlíků Slovinsko v pátek večer pozastavilo pravidelné železniční spojení s Chorvatskem.
Letos do Maďarska dorazilo už více než 383.000 migrantů, většina z nich ale potom odjela do dalších zemí, zejména do Německa.
Zaorálek i šéf ODS Fiala mají pro uzavření hranice pochopení
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) rozumí uzavření zelené hranice mezi Maďarskem a Chorvatskem. O opatření hovořil také se svým maďarským protějškem. Země se tak podle něj snaží kontrolovat tok uprchlíků. Zaorálek to dnes řekl novinářům v Záhřebu. Krok Maďarska schvalují i další čeští politici.
"Rozhodný postup je v tuto chvíli jediným způsobem, jak s migrační vlnou bojovat a zamezit naprosto nezvladatelnému náporu uprchlíků," sdělil ČTK předseda ODS Petr Fiala. Ve čtvrtek se byl na maďarské hranici podívat. Rozhodnutí je podle něj pochopitelným krokem a Maďarsku ho nelze vyčítat. "Chrání jen své vlastní občany a jejich bezpečnost. To je přece úkolem každého státu. Maďarsko ale chrání i Evropu, brání vnější schengenskou hranici, v tom si zaslouží naši podporu," dodal Fiala.
Namátkové kontroly českých hranic už nebudou stačit
Předseda hnutí Úsvit - Národní koalice Miroslav Lidinský míní, že uzavření maďarských hranic může velmi rychle změnit migrační trasy a uprchlíci mohou začít využívat cesty přes Česko. Namátkové kontroly na hranicích prý v takovém případě nejsou dostatečné. "Je to další důvod proč na ochranu hranic nasadit naší armádu," uvedl Lidinský. "Jakmile budou nelegální imigranti u nás, může se stát, že je Německo k sobě nepustí, a pak nebude cesty zpět. Musíme reagovat, než u nás namátkou skončí všichni," dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk