Vadim Petrov je přesvědčen, že ministr Blatný se svým týmem musí přestat šířit strach a zmar. Jinak lidem definitivně dojde trpělivost.
„Je třeba přestat vyvolávat strach, lidé začínají být imunní ne na covid, ale na ten tlak. Tisíce mrtvých, plné mrazáky, kolaps zdravotnictví, krematorií... Kubek, Hořejší, Flegr, Konvalinka a samozřejmě média – všichni, kteří bijí na poplach –, jejich aktivita je fatálně kontraproduktivní. Strach, který se snaží ve společnosti udržovat, přestává fungovat. Ano, část lidí je vystrašena k smrti, ale část na opatření kašle. To, co se děje na horách, je toho důkazem. Na procházkách v přírodě se scházejí lidi, aby se mohli potkat. Projděte se po lese, potkáte skupiny 10–20 lidí. Kde jsou roušky? Rozestupy? Nesmysl. Je to už projev občanské neposlušnosti. Je to vzkaz celému covid týmu a médiím – struna, která se moc napíná, praskne,“ varoval Petrov na sociální síti Facebook.
Přidal pár vět z pera lékaře Martina Jana Stránského, který si kladl otázku, kolik lidí zemře v důsledku covidové mediální a vládní hysterie.
Upozornil, že narůstá počet lidí trpících depresemi a úzkostí a může se stát, že nebezpečně naroste počet infarktů a mrtvic. Bohužel narůstá i počet sebevražd. Na to je podle Stránského třeba reagovat.
Další riziko představuje odklad pomoci necovidových pacientů, kteří se léčí s vysokým tlakem nebo cukrovkou.
Nakonec jsou poškozovány i děti, které se musejí vzdělávat na dálku, rodiče, kteří musejí být s dětmi doma a nemohou chodit do práce, a celé podnikatelské prostředí, kterému chybějí jak zaměstnanci, tak zákazníci.
Stránský v této souvislosti udeřil i na zdravotníky.
„Měl bych ale jednu nepříjemnou připomínku k těm dnes bezesporu tak vytíženým, unaveným a zbytečnými konflikty na sítích naštvaným zdravotníkům: vaše snaha ochránit seniory měla začít už podstatně dříve. Bylo třeba dlouhodobě lidem vtloukat do hlav, že mají o sebe pečovat, pohybovat se, cvičit, chodit. Ne hlavně předepisovat množství léků, které už nefungují ani jako, a naopak ničí starší organismus. A teď nám zase říkáte, počkejte na zázračnou vakcínu, a zavíráte seniory do izolace, která se nutně nepříznivě odráží na jejich duševním i tělesném stavu!“ konstatoval Stránský.
Na závěr lékař dodal, že by lidé na jedné straně měli nosit roušky, dodržovat rozestupy a mýt si ruce, ale současně by se měli bránit šíření paniky, protože kromě šíření viru ohrožuje společnost i šíření strachu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp