Přesun Koněvovy sochy podle Petříčka neporuší smlouvu s Ruskem

18.09.2019 13:53 | Zprávy

Pokud se najde důstojné místo pro umístění sochy sovětského maršála Ivana Koněva, Česko dostojí svým závazkům ze smlouvy s Ruskem. Na pracovní snídani pořádané Institutem pro politiku a společnost to dnes řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Uvedl také, že zatím nezaznamenal žádné odvetné kroky, kterými Rusko pohrozilo kvůli rozhodnutí Prahy 6 o přesunu sochy.

Přesun Koněvovy sochy podle Petříčka neporuší smlouvu s Ruskem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček

Koněvův pomník na náměstí Interbrigády se stává častým terčem vandalů, naposledy letos koncem srpna. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) poté nechal kolem pomníku postavit lešení s plachtou, kterou odpůrci zakrytí několikrát strhli. Zastupitelé městské části minulý týden rozhodli, že sochu nahradí nový památník osvobození metropole za druhé světové války. Radnice se chystá vypsat soutěž na jeho podobu. Rusko proti přesunu Koněvovy sochy protestuje a ruská ambasáda minulý týden uvedla, že by to považovala za porušení česko-ruské smlouvy o přátelských vztazích.

Petříček dnes uvedl, že smlouva se podle právníků vztahuje i na Koněvovu sochu, ale neurčuje, kde má památník stát. „Pokud najdeme důstojné místo pro sochu, podle mě svým závazkům ze smlouvy dostojíme,“ řekl ministr. Česko-ruská smlouva o přátelských vztazích z roku 1996 v článku 21 uvádí, že každá z jejích stran „bude na svém území zajišťovat péči o vojenské hroby a vojenské pomníky druhé smluvní strany“.

Kromě smlouvy o přátelských vztazích uzavřelo Česko s Ruskem v roce 1999 i dohodu o vzájemném udržování válečných hrobů. Česko se na základě tohoto dokumentu stará o celkem 4224 válečných hrobů, památníků či pomníků ruských vojáků, na jejich údržbu jdou miliony korun ročně. Podle vyjádření ministerstva obrany se ale dohoda nevztahuje na Koněvovu sochu v Praze 6, protože sovětský maršál nezahynul ve válce.

Dohoda o udržování válečných hrobů stanovuje, že přesunutí příslušného památníku je možné pouze se souhlasem druhé smluvní strany. Předseda KSČM Vojtěch Filip na víkendovém jednání širšího vedení své strany řekl, že v minulosti jednal s bývalou ministryní obrany Karlou Šlechtovou i s nynějším ministrem Lubomírem Metnarem (oba za ANO) o zahrnutí Koněvovy sochy mezi válečné hroby, ale oba to odmítli.

Petříček dnes připomněl, že pomníky českých legionářů v Rusku, na které se smlouva o přátelských vztazích i dohoda o válečných hrobech vztahují, opakovaně čelí vandalským útokům. „My to však řešíme diplomatickou cestou, ne přes média,“ řekl.

Podotkl také, že zatím nezaznamenal žádné odvetné kroky, kterými hrozili někteří ruští politici kvůli možnému přesunu Koněvovy sochy. „Jde hlavně o mediální rétoriku,“ uvedl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Dávky

Dobrý den, pokud přijdu o práci a budu žádat o dávky, tak chápu správně, že budu muset dokládat, jaký mám majetek nejen já, ale i mý blízcí? A kdo je těmi blízkými přesně myšlen? A bude se to týkat všech žadatelů? Já třeba byl teď na pracáku poprvé za svůj život, jinak jsem pracoval a mám to v plánu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BIS vyrazila na obranu „pendrekového paragrafu“. Ale zděšení už zní i z ODS

19:56 BIS vyrazila na obranu „pendrekového paragrafu“. Ale zděšení už zní i z ODS

Poslanci v prosinci pozměňovacím návrhem a bez projednání experty zavedli nový trestný čin neoprávně…