Prezident Zeman udělil státní vyznamenání 35 osobnostem. Zde jsou jména

28.10.2015 21:11 | Zprávy

Prezident Miloš Zeman dnes udělil u příležitosti oslav vzniku Československa státní vyznamenání 35 osobnostem. Nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva propůjčil ve Vladislavském sále na Pražském hradě in memoriam československému leteckému esu z druhé světové války Josefu Františkovi. Řád Tomáše Garrigua Masaryka také in memoriam obdržel politik František Kriegel, který jako jediný odmítl v roce 1968 podepsat takzvaný Moskevský protokol legalizující okupaci Československa.

Prezident Zeman udělil státní vyznamenání 35 osobnostem. Zde jsou jména
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Medailí Za hrdinství prezident vyznamenal studenta Petra Vejvodu, který loni přišel o život, když bránil spolužačku před útokem psychicky nemocné ženy ve škole ve Ždáru nad Sázavou. Medaili dnes převzal Petrův otec.

Medaile Za zásluhy Zeman udělil 32 lidem. Mezi oceněnými je třeba fotbalista a čerstvý viceprezident týmu Juventus Turín Pavel Nedvěd či koulařka Helena Fibingerová, ale také několik bývalých ministrů. Medaili tak získali in memoriam ministr kultury a Zemanův blízký přítel Pavel Dostál a Eduard Janota, ministr financí ve vládě Jana Fischera. Oceněn byl i bývalý ministr dopravy a dopravní expert Petr Moos a předlistopadový ministr zemědělství Miroslav Toman.

Z oblasti umění prezident udělil medaili zpěvákovi Václavu Neckářovi, básníku Jiřímu Žáčkovi či herečce Libuši Šafránkové. Ze zdravotních důvodů se nemohla slavnostní večera účastnit, ocenění za ni převzala její sestra Miroslava. Medaile převzali i hudebníci František Ringo Čech a Ladislav Štaidl. Mezi oceněnými byla podle očekávání herečka Jitka Frantová Pelikánová. Její jméno vyvolalo protesty kvůli její údajnou spoluprací s komunistickou Státní bezpečností (StB). I přes Zemanovu averzi k žurnalistům byla medaile udělena novináři Janu Petránkovi, kritikovi Antonínu J. Liehmovi a bývalému redaktorovi ČTK a zachránci několika stovek československých Židů v Itálii Karlu Weirichovi.

Medaili Za zásluhy získal i zakladatel babyboxů Ludvík Hess, zakladatelka českého hospicového hnutí Marie Svatošová, plastický chirurg Bohdan Pomahač, odborník na ústavní právo Václav Pavlíček a končící plzeňský biskup František Radkovský

Zeman ocenil také několik podnikatelů. Medaili si tak z Hradu odnesl generální ředitel Madety Milan Teplý, vlastník Preciosy Ludvík Karl, zakladatel firmy Jablotron Dalibor Dědek a majitel společnosti Juta Jiří Hlavatý.

Ve své funkci Zeman vyznamenání uděloval již dvakrát. Řád Bílého lva už předal zachránci židovských dětí Nicholasi Wintonovi, slovenskému premiérovi Robertu Ficovi, bývalému rakouskému kancléři Franzi Vranitzkému a in memoriam bývalému britskému premiérovi Winstonu Churchillovi.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas, čtk

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…