Jak Lebedová poznamenala k extremistickým a populistickým stranám, ty se nemusejí omezovat politickou korektností. „Naopak mají ve svém programu v podstatě zakódováno, že proti sobě chtějí postavit dva světy: Současný establishment a my (všichni), co jsme proti němu. To je logika populistických stran. Společnost je potřeba rozdělit podle toho, kdo je s námi a chce svrhnout všechny ty nefunkční současné věci, a pak ten establishment, který s tím doteď nedokázal nic dělat. Naopak tradiční strany budou mít vždy za úkol bránit nástupu extremismu. To se od nich očekává a musejí to dělat, pokud chceme udržet demokracii,“ řekla politoložka hned úvodem rozhovoru. Podotkla rovněž to, že v politických diskusích funguje politická korektnost jako nálepka pro ty, s nimiž nesouhlasíme.
Jako zásadní pak v současnosti vnímá Lebedová postoj médií, neboť ovlivňují naše vnímání politiky a naše vnímání toho, co se ve společnosti děje. A právě v této chvíli vnímá fakt, že v evropských i amerických médiích funguje nastolování tématu uprchlické a migrační krize jako bezpečnostního ohrožení.
- Původní text ZDE
Své řekla i k hlavě státu Miloši Zemanovi. Ten podle jejího názoru dobře zná své voliče a rozumí jejich uvažování a motivacím. „Na druhou stranu si myslím, že by prezident neměl uvažovat pouze pragmaticky tak, jak si myslí, že uvažují jeho voliči. Prezident je vrcholný ústavní činitel a on by měl mít sílu společnost kultivovat. Prezident by měl být určitým integrujícím prvkem ve společnosti,“ řekla s tím, že Zeman se však obrací spíše na ty nižší pudy ve společnosti.
Zemana a jeho chování pak rozebrala obšírněji, neboť podle jejího názoru využívá možností polarizovat veřejnost, a přitom je ze své pozice takřka neodvolatelný. O senilitě však v souvislosti s hlavou státu hovořit nechtěla. „Například i jeho postup při vládní krizi ukazuje, že je schopný racionálního uvažování a strategického myšlení, když chce dosáhnout svých mocenských kalkulů. Myslím si, že se spíše jen umocňují určité jeho povahové rysy jeho charakteru s tím, jak stárne,“ řekl.
Závěrem se pak Lebedová vyjádřila k otázce, zda vidí v dnešní době nějaké nové osobnosti podobné exprezidentovi Václavu Havlovi. Zkonstatovala však, že žádné politiky s podobnými vizemi formovat společnost nemáme. Velký rozdíl vidí totiž v tom, jaké motivace měli politici v průběhu 90. let a jaké mají dnes.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef