Ústava ČR říká, že když si premiér přeje odvolat ministra ze své vlády, sdělí prezidentovi svůj záměr a ten dotyčného člena vlády odvolá. Vzhledem k tomu, že odpovědnost za vládu nese premiér, zatímco prezident podle Ústavy nenese odpovědnost vůbec za nic, hlava státu by měla předsedovi vlády vyhovět. Ústavní právník Jan Kysela opakovaně zdůraznil, že tak prezident musí učinit bez zbytečného odkladu a pokud nekoná, je zralý na kompetenční žalobu. Protože pokud se předseda vlády jasně neohradí, stane se v podstatě jen správcem vlády, o jejímž složení bude rozhodovat Zeman.
Bývalý hradní právník Pavel Hasenkopf však nabídl na celý spor trochu jiný pohled. Na blogu serveru Aktuálně.cz napsal, že náš politický systém je sice čistou parlamentní demokracií, ale už kvůli sporům prezidenta Václava Havla a premiéra Václava Klause byl náš ústavní systém obohacen o některé prvky, s nimiž se pracuje dodnes.
„Premiérovi nelze do vlády nikoho vnutit (proto členy vlády navrhuje a bez jeho návrhu to prostě nejde). Prezidenta nelze nutit někoho do vlády jmenovat (proto je jmenuje on a ne přímo premiér),“ vyjádřil se stručně Hasenkopf.
Nesmíme prý navíc zapomínat, že zavedení přímé volby hlavy státu post prezidenta posílilo, protože prezident republiky se dnes stejně jako Poslanecká sněmovna může opřít o vůli národa.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp