První dotaz redaktora směřoval na ekonomickou situaci a historicky unikátní rozpočtový přebytek, kterého česká ekonomika v roce 2016 dosáhla. Zajímalo jej, kdo si za to může připisovat zásluhu. Prezident Zeman však hned na úvod poznamenal, že je to poněkud laická otázka. „To vypadá, jako by byl jen jeden faktor.“ Určitě prý přispěl ekonomický růst. Ale v minulosti byly roky, kdy byl růst ekonomiky ještě větší, a rozpočtové schodky byly přitom velmi vysoké. Na druhý pokus se redaktor zeptal, jakou má tedy zásluhu vláda, a odpovědí bylo, že vláda přispěla zejména rozpočtovou politikou.
Pak si do redaktora rýpl, že jej nenechal dokončit myšlenku, a jmenoval jako další faktory zdatné čerpání z fondů EU a pokles využití peněz na investice, což ale podle Zemana není důvod k pochvale.
„Rozpočtovou politiku, jak víte, realizuje ministr financí,“ připomněl prezident. Ten současný podle něj především dobře vybírá daně, což přináší do rozpočtu příjmy. „Lze objektivně říci, že velkou zásluhu na tom úspěchu má ministerstvo financí,“ ocenil prezident. Právě proto, že v minulosti ani hospodářský růst neznamenal nízký schodek.
Letos ministr Babiš opět plánuje schodek. Podle prezidenta si Babiš (jako každý ministr financí) dělá „vatu“, aby pak nebyl kritizován za příliš optimistický odhad. Podobnou „vatu“ si podle něj dělají i ministři. „A víte kolik, pane redaktore? Třicet miliard korun,“ zdůraznil prezident.
Ministr financí Andrej Babiš již začal mluvit o tom, že by se vzhledem k úspěšné ekonomické situaci mohl snížit výběr daní, s tím ale prezident zásadně nesouhlasí. „Já patřím k zastáncům skandinávského modelu sociálního státu a, jak jistě víte, skandinávské země mají nejvyšší daňové zatížení v Evropě, a přesto jsou na špičce konkurenceschopnosti,“ připomněl Miloš Zeman.
Ekonomický růst podle něj nehraje roli. „Zvýšení daní znamená, že máte více peněz na zdravotnictví, na školství a na celou řadu dalších věcí,“ objasnil.
Nesouhlasil ani s kritikou zaznívající z OECD, že česká ekonomika má příliš velké náklady práce v podobě zdravotního a sociálního pojištění za zaměstnance. Sám to prý šéfovi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, OECD, vysvětloval v nedávné minulosti dvakrát. Podle něj je třeba vnímat cenu práce vcelku. A když dáme dohromady mzdy a cenu práce a srovnáme je například se sousedním Německem, zjistíme, že jsme pořád příliš nízko.
Redaktor pak projevil starost o nejchudší rodiny s minimálními příjmy, zda by se aspoň jim neměly daně snížit. „Pane redaktore, kdybyste znal daňovou soustavu naší země, věděl byste, že ty rodiny s nejnižšími příjmy již dnes žádné daně neplatí,“ poučil jej vlídně prezident.
„Čili ta daňová progrese je dostatečná,“ pokračoval redaktor. „Daňová progrese u nás téměř neexistuje,“ odfrkl si prezident. Připomněl, že u nás mají o trochu vyšší procento daní jen lidé s nejvyššími příjmy, zatímco ve Švédsku mají takoví lidé zdanění až 56 procent.
Dalším tématem se stalo Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, zřizované Ministerstvem vnitra. Redaktora zajímalo, zda si prezident Zeman stále myslí, že se jedná o cenzuru. „Samozřejmě, že ano,“ trvala na svém hlava státu. Připomněl, že nedávno Česká spořitelna odmítla inzerovat na serverech, které budou označeny jako dezinformační. „Ale kdo má právo označovat, jaký server je dezinformační, a nepřímo jej tak poškozovat odepřením inzerce?“ ptal se prezident. „Já jsem pro to, aby, jak říkal velký Mao, kvetlo sto květů. Pak sice dodal, že mezi ty květy nepatří jedovaté býlí, ale ta první myšlenka, ať kvete sto květů, ta je mi sympatická,“ uvedl dále.
„Lidé nejsou idioti, s výjimkou některých novinářů a některých politiků. Takže si sami ty názory vyberou, vyslechnou si je a rozhodnou se, kdo z nich má pravděpodobně pravdu,“ plánoval. Naproti tomu ministr Chovanec podle něj nyní plánuje, že patnáct vybraných úředníků bude mít na pravdu monopol. A to často ve velmi komplikovaných věcech, ve kterých se nevyznají ani skuteční experti. „A to tito úředníčci určitě nebudou,“ poznamenal skepticky.
Redaktor ale trval na tom, že soukromá firma si může sama rozhodnout, kde bude inzerovat. Prezident opáčil, že je to v pořádku, ale nemělo by se tak dít na základě udání cenzorního úřadu. „Ale proč mluvíte o cenzuře?“ protestoval moderátor. Ministr podle něj slíbil, že centrum nebude blokovat ani vypínat žádné stránky. „Vy jste velmi naivní, pane redaktore,“ poznamenal skepticky prezident. Představa je ta, že cenzura nemá jen podobu vypínání webů, ale může být mnohem nápaditější.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo