Prezident ukazuje obrovské pohrdání, kroutil hlavou u Moravce Jurečka. Chybí vnitřní zábrany a úroveň

20.01.2019 14:45 | Zprávy

Do nedělního pořadu Otázky Václava Moravce přijali pozvání tři poslanci. Martin Kolovratník z hnutí ANO, Jan Birke z ČSSD a Marian Jurečka z KDU-ČSL. Tématem bylo ovlivňování nezávislé justice a jak mají vypadat schůzky politiků a jejich podřízených se soudci. Nebo také dálnice D1.

Prezident ukazuje obrovské pohrdání, kroutil hlavou u Moravce Jurečka. Chybí vnitřní zábrany a úroveň
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Marian Jurečka

Kritiku za prolamování nezávislosti justice si v tomto týdnu vysloužili od bývalého předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář, prezidentův hlavní poradce Martin Nejedlý, ale i samotný prezident republiky. Miloš Zeman podle svých slov vyjádření názoru nechápe jako ovlivňování. Kontakty Hradu se bude příští týden zabývat sněmovní výbor pro justici.

Jednání podvýboru pro justici bývá neveřejné. V tak zásadní kauze, kterou nyní sledujeme, jako je možné ovlivňování složení soudů České republiky, včetně Nejvyššího správního soudu, by však podle Kolovratníka mělo určitě veřejné být. „V takové kauze by měla být vždy první transparentnost“.

„Komunikace mezi Hradem a soudní mocí určitě probíhala i dříve za prezidenta Klause,“ uvedl s tím, že právě proto, že prezident je tím, kdo nakonec rozhoduje o jménech. Jednání by měla být otevřená. Jak budou hlasovat poslanci ANO, kteří jsou v podvýboru, podle Kolovratníka prodiskutují v úterý na poslaneckém klubu. „Věřím, že například Helena Válková bude tento názor sdílet,“ doplnil.

Jan Birke v podstatě se slovy Kolovratníka souhlasí. „Mělo by být veřejné, je tu jakási státní moc, o které by měla veřejnost vědět, že do ní není zasahováno, nebo ovlivňováno ze strany prezidenta, nebo kohokoli jiného,“ řekl Birke a dodal, že předpokládá, že sociální demokracie bude hlasovat pro to, aby jednání podvýboru pro justici bylo veřejné.

„Prezident a lidé z jeho okolí už překračují únosnou mez toho, co si politici nemohou dovolit. Míchat se do věci soudních. To nejde zakrývat tím, že je to nějaká konzultace, to je nepřijatelné,“ zapojil se do diskuse Jurečka s tím, že v KDU-ČSL jsou také jednoznačně přesvědčeni, že v tak vážné situaci to musí být jednání veřejné. „Nejde, aby zpětně vyplouvaly informace, že bylo někomu telefonováno a s někým se setkával kancléř případně pan Nejedlý a sdělovali, jak by si to prezident přál,“ rozčiloval se.

Kolovratník namítl, že může být problém že se o těchto věcech dozvídáme zpětně, ale libí se mu prý názor Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který řekl, že sám takové pozvání dostal a nakonec jej odmítl dopisem. „Řekl také to, že soudci jsou osobnosti, které si mají ustát svou nezávislost. I jemu přijde s podivem, že se to dozvídáme po dvou letech. „I já se ptám, proč jsme se o tom nedozvěděli dříve,“ podotkl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Michaela Opltová byl položen dotaz

Zálohování PET lahví a plechovek

Můžete mi vysvětlit smysl zálohování? Kde berete jistotu, že se pak bude víc třídit? Co když třeba docílíte tak toho, že se možná budou víc třídit lahve a plechovky, které lidé budou kvůli zálohám vracet do obchodu, ale zbytek odpadu, přestanou třídit? A proč musím petky případně vracet neporušené? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Obrovské škody v EU. A bude hůř. Šichtařová řekla, co se chystá

20:49 Obrovské škody v EU. A bude hůř. Šichtařová řekla, co se chystá

Ekonomka Markéta Šichtařová varuje před úpadkem konkurenceschopnosti Evropy, způsobeným ideologií ES…