Kritiku za prolamování nezávislosti justice si v tomto týdnu vysloužili od bývalého předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář, prezidentův hlavní poradce Martin Nejedlý, ale i samotný prezident republiky. Miloš Zeman podle svých slov vyjádření názoru nechápe jako ovlivňování. Kontakty Hradu se bude příští týden zabývat sněmovní výbor pro justici.
Jednání podvýboru pro justici bývá neveřejné. V tak zásadní kauze, kterou nyní sledujeme, jako je možné ovlivňování složení soudů České republiky, včetně Nejvyššího správního soudu, by však podle Kolovratníka mělo určitě veřejné být. „V takové kauze by měla být vždy první transparentnost“.
„Komunikace mezi Hradem a soudní mocí určitě probíhala i dříve za prezidenta Klause,“ uvedl s tím, že právě proto, že prezident je tím, kdo nakonec rozhoduje o jménech. Jednání by měla být otevřená. Jak budou hlasovat poslanci ANO, kteří jsou v podvýboru, podle Kolovratníka prodiskutují v úterý na poslaneckém klubu. „Věřím, že například Helena Válková bude tento názor sdílet,“ doplnil.
Jan Birke v podstatě se slovy Kolovratníka souhlasí. „Mělo by být veřejné, je tu jakási státní moc, o které by měla veřejnost vědět, že do ní není zasahováno, nebo ovlivňováno ze strany prezidenta, nebo kohokoli jiného,“ řekl Birke a dodal, že předpokládá, že sociální demokracie bude hlasovat pro to, aby jednání podvýboru pro justici bylo veřejné.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab