Hlavní téma debaty bylo velice aktuální – právo prezidenta udělit amnestie. „Já od začátku říkám, že respektuji právo prezidenta udělit amnestii, ale nijak se na to nechystám,“ uvedla Jana Bobošíková. Podobný názor vyjádřil i Jan Fischer. „Já amnestii považuji za něco, co je kolektivní milostí. A milost nemůže být kolektivní,“ vysvětloval. Podle něj amnestie Václava Klause nebyla právě nejlepším dárkem lidu k dvacetiletému výročí České republiky.
Zuzana Roithová by tak kritická nutně nebyla. „Amnestie považuji za důležitý nástroj, když se mění režimy,“ prohlásila s tím, že právě proto chápe amnestii Václava Havla po sametové revoluci. Pro Klause ale příliš pochopení nemá. To by se musel nyní měnit režim, u čehož Fischer vyjádřil naději, že se snad měnit nebude.
„U toho H-systemu není pochyb o vině,“ pustila se Roithová do Klausova kroku a konkrétních případů, jichž se amnestie týká. „Myslíte, že je rozumné, aby jedna třetina vězňů opustila věznice a aby se de facto během několika dnů vracela zpět?“ poukázala na případy, kdy se delikventi do vězení opakovaně vrací.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavlína Nouzová