Z Kachovské přehrady se postupem času vyvalila voda, která zaplavila území o velikosti Anglie, upozornila BBC s tím, že tato voda odtekla do moře a teď zůstala jen vysychající půda.
„Je to katastrofa. Všechno bylo odplaveno. Jeleni, divoká prasata, ryby a tolik ohrožených druhů. A asi půl milionu lidí teď zůstalo bez vody,“ řekl 37letý Anatolij Derkach, tajemník městské rady v Marhanci na západním břehu bývalé vodní nádrže. Má strach, co bude dál se Záporožskou jadernou elektrárnou, která byla chlazena vodou z přehrady. Dokud tam nějaká voda byla. „Říká se, že bude mít v nádržích dostatek vody asi na šest měsíců. Ale nemůžeme si být jisti,“ zachmuřil se. Mračil se i proto, že ruské drony létají nad vesnicí a pokud někde vidí víc než pět lidí pohromadě, rychle následuje dělostřelecký útok.
„Hlavní je, aby jaderná elektrárna nevybuchla. Ale my to všechno přežijeme. Nemáme kam jít, takže nemáme na výběr,“ dodal s trpkým úsměvem soused, 56letý Ivan Zaruski.
Důchodkyně Julie a Nina si obě BBC postěžovaly, že musí chodit pro vodu do studny a tahat ji jako mezci. „Není to ani pitná voda. Bojím se o budoucnost. Nevidím z toho žádné východisko," řekla 70letá Nina.
Marhanec i další okolní města připravují plány na vykopání nových kanálů, které by je napojily na další nádrže. Mnoho obyvatel však odešlo a místní doly a další průmyslové podniky byly nuceny zavřít. Místní zemědělci se nyní snaží dostat ke starým studnám a k malým potokům, aby našli alternativní zdroje vody. Jediným štěstím v neštěstí prý je, že voda z přehrady vytekla v létě, kdy lidé mají možnost své věci vysušit.
„Jsme jako krysy – přežijeme všechno," řekla Irina, 73letá učitelka v důchodu, když s manželem Jevhenijem pomalu vytahovali promočený obsah svého malého domku ven. V jednu chvíli jim voda dosáhla až na střechu domu na Čajkovského ulici poblíž řeky Dněpr v centru Chersonu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.