Příští středu má Ústavní soud vynést verdikt v kauze důchodových valorizací. Sledované téma, které tribunálu předložila k posouzení sněmovní opozice, se dotýká statisíců penzistů, kterým byla v loňském roce snížena valorizace penzí pod úroveň inflace. Vláda navíc změnu prosadila ve zrychleném režimu legislativní nouze.
Veřejné projednávání v minulém týdnu odkrylo další okolnosti celé kauzy. O postupu vlády vypovídali ministři Zbyněk Stanjura a Marian Jurečka. Oba tvrdili, že vláda musela postupovat rychle, aby se pravidla změnila ještě před koncem března a „stihla se“ červnová valorizace.
Někteří ústavní soudci se pozastavovali nad tím, proč vláda honila legislativní změnu na poslední chvíli, takže musela využít procedury, určené pro zcela výjimečné situace. Ve sněmovně přitom disponuje pohodlnou většinou a lze předpokládat, že by změnu mohla schválit standardní cestou.
Návrh byl předložen bezprostředně poté, co byl v lednu 2023 zvolen prezident Petr Pavel. Podpis pod tímto zákonem byl jedním z jeho prvních kroků po inauguraci.
Ministři ale tuto souvislost odmítají, podle jejich tvrzení vláda musela překotně reagovat na nečekaná čísla o vývoji inflace, která v lednu předložil Český statistický úřad. Sami prý tak vysokou inflaci nečekali a v rozpočtu se nepočítalo s tím, že by se penze navyšovaly o tak vysoké procento.
Jejich tvrzení v rámci odpovědi soudci Jaromíru Jirsovi vyvolalo mezi ekonomy směs úžasu a pobavení. Zejména dovětek ministra Jurečky, že očekával inflaci mezi pěti a šesti procenty. Reálná inflace totiž byla procent sedmnáct a podle ekonomů zcela odpovídala predikcím.
„To, že hrozí vystřelení inflace, se vědělo. Politici měli ve druhé polovině roku 2022 dostatek času, aby se na tu situaci připravili. Dokonce je řada ekonomů upozorňovala, že v oblasti penzí může přijít problém. Daleko pravděpodobnější je proto varianta, že z politického důvodu nechtěli před prezidentskými volbami jakkoli naznačovat jakoukoli nejistotu ohledně výplaty penzí, protože tím by nahráli Andreji Babišovi, protikandidátovi pana Pavla. Kdyby politici pětikoalice jen náznakem zmínili, že nevyplatí důchody v plné výši valorizace, to by samozřejmě byla velká nahrávka na Babišovu smeč a ten by ji využil,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz ekonom Lukáš Kovanda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.