Vy osobně jste se vzdala mandátu poslankyně ve prospěch komunální politiky. Podle vašich slov nelze naplno dělat funkce souběžně. Otázkou kumulace funkcí se nyní zabývalo i vnitrostranické referendum ČSSD. Jste jeho zastánkyní? Co podle vás ukázalo? Již od počátku se totiž ozývaly i kritické hlasy.
Můj názor se nezměnil. Spíše jsem si ho praxí potvrdila. Těžko můžete být současně na jednání Poslanecké sněmovny nebo na jednání zastupitelstva svého města. Referendum je podle mého mínění nejdemokratičtější forma vyjádření svého názoru, jen mám pocit, že s ním ještě neumíme úplně zacházet.
Jedna z otázek referenda se také vázala k zavádění kvót pro ženy na kandidátkách. Co vy na to? Prozradíte nám, jak byste hlasovala?
S jasně určenými kvótami ať pro ženy či muže nesouhlasím. Každý by se měl sám prosadit. Jsem povoláním chirurg a mí kolegové byli vesměs muži, prosadit se mezi nimi nebylo jednoduché, ale jde to. Souhlasím ale s tím, že do politiky by mělo jít více žen. Na politiku totiž pohlížejí trochu jinak než muži. Myslím, že se snaží spíše co nejrychleji dojít k výsledku a daleko méně „politikaří“. A jak jsem hlasovala? Nejsem sociální demokratkou, takže nijak, ale z mé odpovědi je jistě patrné, jak bych hlasovala.
Již zanedlouho nás čekají komunální volby. Budete se snažit letos obhájit mandát primátorky? A pokud ano, s čím do voleb půjdete?
Ano, obhajuji post primátorky, ale vím, že to nebude jednoduché. A s čím jdu do voleb? Snažím se, aby město bylo co nejlépe připraveno na nové plánovací období Evropské unie a tomu věnuji velké množství času. Ráda bych, aby i připravovaná nová strategie města do roku 2025 byla s novým obdobím EU provázána a vycházela z ní. Jsem ráda, že jsme se dostali mezi „velké“ hráče, tedy na úroveň Prahy, Brna, Plzně, Ostravy. V České republice existuje nyní takových velkých aglomerací sedm. My jsme spolu s Hradcem Králové vytvořili Hradecko-pardubickou aglomeraci a tak společně připravujeme velké integrační projekty, které by měly vylepšit život nejen lidí žijících v tomto regionu, ale i všech, kteří k nám zavítají. Prioritou jsou pro nás projekty týkající se dopravy a vzdělávání. Ale za naše město připravujeme samozřejmě i samostatné projekty na další témata.
Jak se aktuálně vyvíjí projekt na přestavbu přednádražního prostoru? Podařilo se vám již získat finance, kvůli kterým se loni přestavba odložila?
Bohužel projekt Přednádraží nebyl dobře připraven a v této chvíli jsem prakticky na začátku. Problémem projektu Přednádraží totiž byl nesoulad se stávajícím územním plánem. Byli jsme už nuceni informovat i švýcarskou stranu, odkud jsme měli přislíbeno zhruba 80 milionů korun. V této době plánujeme na tuto akci čerpat prostředky spíše z nového plánovacího období EU.
Na prestižní seznam národních kulturních památek přibyly letos v květnu Gočárovy Automatické mlýny. Jak to ale aktuálně vypadá s jejich odkupem? Kdy by mělo být rozhodnuto? A jak se k odkupu stavíte vy sama?
Stále o koupi mlýnů jednáme s majitelem. A vzhledem k tomu, že bychom na rekonstrukci mlýnů mohli žádat v novém plánovacím období evropské prostředky, tak se ke koupi stavím pozitivně. Gočárovy mlýny jsou opravdu skvostem Pardubic, jejich dominantou. Ve vztahu k nedalekému, nyní rekonstruovanému parku Na Špici by z tohoto kouta Pardubic mohl být opravdu velmi nádherný prostor otevřený veřejnosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková