Připomínka studentů, popravených v roce 1939. Sólo měl Milan Štěch

17.11.2018 11:13 | Zprávy

Uzavření vysokých škol nacistickými okupanty 17. listopadu 1939 a smrt studenta Jana Opletala a dalších umučených a popravených studentů si dnes připomněli lidé u Hlávkovy koleje v Praze. Výročí událostí z roku 1939 o 50 let později stálo na začátku sametové revoluce. Setkání se zúčastnili politici, zástupci vysokých škol, studentů, akademické sféry i církví. Zazněly především apely na to, aby lidé nezapomínali na oběť studentů i na to, aby se jediný mezinárodní svátek s českými kořeny vrátil do českých kalendářů.

Připomínka studentů, popravených v roce 1939. Sólo měl Milan Štěch
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý předseda Senátu Milan Štěch

Setkání začalo zpěvem husitského chorálu Ktož jsú boží bojovníci. Pietního aktu se zúčastnili místopředseda Senátu Milan Štěch, nový senátor Jiří Drahoš, místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda SPD Tomio Okamura, zástupci vedení Prahy, ministr dopravy Dan Ťok a zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu, který tradičně pietní akt s Hlávkovou nadaci pořádá.

Štěch ve svém projevu poděkoval pamětníkovi událostí listopadu 1939 Vojmíru Srdečnému, tehdejšímu studentovi, který se tradičně setkání u koleje účastnil. Letos je mu 99 let a ze zdravotních důvodu se z dnešní vzpomínky omluvil.

„Dnešní den je důkazem toho, že odvaha a ideje mládí, mohou rozpohybovat kola dějinných události,“ řekl Štěch. Věří, že ani dnešní mladí lidé by se nezalekli a po vzoru svých předchůdců by za svobodu a demokracii dokázali bojovat. „Právem je 17. listopad slaven jako Mezinárodní den studentstva a plně podporuji, aby se to více promítlo i v naší zemi. Studenti několikrát zasáhli významně do našich dějin,“ uvedl.

Rektor ČVUT Vojtěch Petráček ve svém projevu varoval před relativizací významu událostí z roku 1989 a přechodu k demokracii. „Někdy jsou i ti, kdo druhé bili, vyznamenáváni ve jménu boje za svobodu,“ uvedl. Český svaz bojovníku za svobodu před časem vyznamenal komunistu Zdeňka Ondráčka, který se jako policista podílel v roce 1989 na represích odpůrců komunistického režimu. Předseda svazu Jaroslav Vodička, který mu ocenění předal, se dnešní akce neúčastní.

Po položení věnců před kolejí se průvod vydal do Žitné ulice, kde byl 28. října při protinacistické demonstraci zraněn Jan Opletal, který svým zraněním podlehl 11. listopadu 1939. Jeho pohřeb o čtyři dny později se opět stal velkou demonstrací proti okupaci a vedl k rozhodnutí Adolfa Hitlera zavřít české vysoké školy a k brutálnímu násilí na studentech.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Skandál týkající se sexuálního a fyzického zneužívání dětí v německých mateřských školách

Německem a Rakouskem otřásá skandál týkající se sexuálního a fyzického zneužívání dětí v mateřských školách. Nadace „Original Play“ zde čelí těžkým obviněním z poskytování služeb pedofilům a následnému přístupu do mateřských škol, kde v rámci her mělo podle výpovědí dětí a jejich rodičů a psychologů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cizinci do politických stran v ČR, nařídil evropský soud. Právník Kuba: Pošlapání naší ústavy

8:13 Cizinci do politických stran v ČR, nařídil evropský soud. Právník Kuba: Pošlapání naší ústavy

Soudní dvůr EU nedávno rozhodl, že Česko porušuje práva občanů jiných unijních států, když jim nedov…