Úvodem se moderátor Čestmír Strakatý zeptal na slovo taxonomie. „Tlumil jste nadšení, že se jádro stává takzvaně udržitelným zdrojem, aspoň dočasně. Zkuste vysvětlit, o co jde a v čem je ten problém. Co znamená taxonomie?“ zeptal se. „Já už jsem před tím varoval i dřív, nicméně nikdo to neposlouchal, pro nikoho to nebylo důležité. Taxonomie, ta bruselská taxonomie k energetice, k jádru a plynu, obecně k udržitelným zdrojům, není novou záležitostí. Ta už je mezi námi od roku 2020 a já jsem upozorňoval, že místo toho, aby se čeští politici a vlastně naši zástupci v Bruselu a energetické společnosti zajímali o tu evropskou taxonomii, tak my jsme si tu řešili domácí úkoly, domácí taxonomii, lex Dukovany a podobně, a bohužel jsme poslední dva roky v tomto směru velmi zanedbali a ta taxonomie nám 1. ledna 2022 doslova padla na hlavu a z těch prvních reakcí nadšených politiků bylo naprosto zřejmé, že vůbec nechápou ten obsah, který přišel,“ zmínil Šnobr.
„Taxonomie obecně je vlastně něco, je to takový způsob Bruselu, investorům, bankám, finančním institucím, co mají v energetice považovat za udržitelné, co mohou podporovat, co je hodno nějakého výhodnějšího financování,“ dodal.
„To, že jádro a plyn budou označeny za udržitelné, i když na dočasnou dobu, by mělo zaručit, že bude mít lepší podmínky pro investování v té omezené době,“ sdělil. Problém je podle něj v dočasnosti a v podmínkách, které taxonomie obsahuje.
„Ta taxonomie totiž byla dlouhou dobu a řekněme velmi těžce vyjednávaná mezi klíčovými zeměmi EU, a to jadernou Francií a nejaderným Německem, které se právě na té taxonomii přetlačovaly o to, který z těchto druhů výroby elektřiny bude mít jakou podporu. Samozřejmě že jaderní Francouzi trvali na další podpoře jádra, Němci, kteří zase transformují energetiku směrem k obnovitelným zdrojům, dávali důraz na plyn jako na přechodové energetické médium. A z toho vznikly i vlastně podmínky, které teď přicházejí do České republiky, což je například u jádra hlubinné úložiště, u plynu je to povinnost spalovat vodík a další bioplyny,“ poznamenal Šnobr.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.