Írán je podle něj největším státním sponzorem terorismu a představuje největší nebezpečí v regionu Blízkého východu.
„Íránský režim je otevřeným stoupencem dalšího holokaustu,“ uvedl Pence o hrozbě, kterou tamní režim podle něj představuje. Navíc podle Pence Teherán hledá zbraň, jak toho dosáhnout. Proto je nutné se Íránu důrazně postavit. „Přišel čas, aby evropští spojenci přestali podkopávat americké sankce a stáli za námi a íránským lidem,“ prohlásil nezvykle tvrdě Pence.
Mezinárodní dohodu o íránském jaderném programu loni vypověděl americký prezident Donald Trump. Země Evropské unie se k tomuto kroku nepřipojily, protože podle nich nezlepší bezpečnostní situaci na Blízkém východě. A naopak se proti vůli USA snaží dohodu zachovat v platnosti.
Česko ani po výzvě Pence změnu svého postoje nechystá. „Česká republika zastává společnou pozici v rámci Evropské unie,“ řekl dnes v Mnichově ČTK a ČT šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD). „My chceme hledat cestu k zachování íránské dohody, protože svůj cíl plní. Je to také cesta, jak angažovat Írán v jednáních,“ míní. Evropa by podle něj měla o Íránu dále diskutovat se Spojenými státy.
Právě mezi těmito spojenci se dnes na mnichovské konferenci ukázala řada rozdílů v pohledu nejen na Írán, ale také na vzájemné obchodní vztahy nebo fungování NATO. „Ty tenze jsou dnes znát. Mnichovská konference by měla naopak přispívat k tomu, že ty tenze se snižují, že se bavíme o tom, jak konfliktům předcházet. Dnes to vypadalo naopak, že některá kontroverzní témata vyplouvají na povrch,“ uvedl s tím, že pro Česko jako proexportně orientovanou zemi je důležité, aby Evropa i USA byly partnery.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp